Dostarczamy naszym klientom wyłącznie w 100% zieloną energię elektryczną, aktywnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Odpowiedzialność za planetę traktujemy priorytetowo, dlatego dbamy także o minimalizowanie własnego śladu węglowego. W ramach GHG Protocol, obliczyliśmy i precyzyjnie monitorujemy naszą emisję w dwóch kluczowych zakresach: Zakresie 1 (bezpośrednie emisje) oraz Zakresie 2 (pośrednie emisje).
Czym jest ślad węglowy?
Ślad węglowy jest to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla – CO2, metan – CH4, podtlenek azotu – N2O, fluorowęglowodory - HCFS, perfluorowęglowodory PFCS i sześciofluorek siarki – SF6) wytwarzanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt.
Obliczanie śladu węglowego w przedsiębiorstwach jest niezwykle istotne. Pozyskana wiedza pomaga zidentyfikować główne źródła emisji gazów cieplarnianych i wprowadzić plan ich redukcji.
Firmy, które wykazują transparentność w działaniach proekologicznych i aktywnie redukują swój ślad węglowy, budują wizerunek odpowiedzialnych partnerów biznesowych. Takie podejście wzmacnia ich pozycję konkurencyjną w łańcuchu dostaw, zwiększając zaufanie klientów oraz kontrahentów.
Redukcja śladu węglowego wspiera przedsiębiorstwo w działaniach biznesowych, ułatwia uzyskanie dofinansowania w bankach oraz przyciąga konsumentów, którzy coraz częściej wybierają firmy działające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Jak obliczyć ślad węglowy?
Podstawą do obliczenia śladu węglowego dla przedsiębiorstw są normy organizacyjne:
ISO 14064:2018
Norma w której zawarte są wytyczne w zakresie kwantyfikacji oraz raportowania emisji i pochłaniania GHG.
GHG Protocol
Greenhouse Gas Protocol, który jest międzynarodowym standardem służącym do mierzenia i raportowania emisji gazów cieplarnianych.
Ślad węglowy obejmuje emisje bezpośrednie np. energia zużywana bezpośrednio w siedzibie firmy oraz emisje pośrednie np. zakupiona energia.
Aby poprawnie obliczyć emisję gazów cieplarnianych pod uwagę bierze się trzy zakresy, zgodnie z GHG Protocol:
Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie generowane w obiektach kontrolowanych przez firmę, m.in. ze spalania paliw w instalacjach stacjonarnych (kotły grzewcze) i mobilnych (flota samochodowa) oraz z czynników chłodniczych i procesów przemysłowych.
Zakres 2 to emisje pośrednie związane z produkcją zakupionej energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej czy pary technologicznej.
Zakres 3 dotyczy emisji pośrednich z otoczenia firmy, takich jak emisje z łańcucha dostaw, transportu pracowników, podróży służbowych oraz gospodarki odpadami.
Ślad węglowy Reo.pl Sp. z o.o.
Emisje gazów cieplarnianych w 2023 roku
Zakres 1 uwzględnia emisje związane ze spalaniem paliw w źródłach mobilnych tj. samochody spalinowe znajdujące się we flocie Reo.pl Sp. z o.o.
Zakres 2 uwzględnia emisje pośrednie związane z zakupem energii elektrycznej oraz cieplnej. 100% energii elektrycznej pozyskujemy z Instalacji OZE. Ciepło pochodzi z kotła gazowego znajdującego się w budynku, którym zarządza właściciel nieruchomości. Z tego powodu emisje związane z wykorzystaniem energii cieplnej zostały uwzględnione w Zakresie 2.
Emisje zostały obliczone na podstawie dwóch metod:
location-based, która oparta jest na lokalizacji i wynika z produkcji energii na obszarze, w którym jest konsumowana,
market-based, która oparta jest na wartości będącej na rynku i odzwierciedla indywidualne wybory przedsiębiorstw co do kupowanego produktu lub dostawcy energii elektrycznej.
Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych?
Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwie, warto zacząć od zakupu zielonej energii elektrycznej. Jest to najszybszy krok w stronę poprawy wyniku emisyjności Twojego przedsiębiorstwa.
Dołącz do zielonej rewolucji
Przyłącz się do społeczności, która aktywnie wspiera odnawialne źródła energii
Dodatkowo w celu zredukowania emisji, można wdrożyć energooszczędne technologie wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Warto też zamienić firmową flotę na pojazdy elektryczne. Kolejnym bardzo ważnym aspektem w stronę obniżenia emisyjności jest poprawa efektywności energetycznej budynków produkcyjnych, np. poprzez lepszą izolację termiczną i inteligentne systemy zarządzania energią.
Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł; NIP: 5213956475, REGON: 521277758