Wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku – co musisz wiedzieć?
Z uwagi na szybko rosnące ceny energii elektrycznej polski rząd wprowadził rozwiązanie osłonowe, chroniące zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców przed nagłymi podwyżkami rachunków. Niższe ceny prądu obowiązują jednak wyłącznie do określonego pułapu zużycia energii elektrycznej. Kto może skorzystać ze zwiększonego limitu kWh w 2024 roku i jak złożyć taki wniosek?
Efektywność energetyczna pomp ciepła – co warto wiedzieć?
Pompy ciepła są obok fotowoltaiki jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki przeniesieniu energii termicznej z tzw. dolnego źródła – gruntu, powietrza lub zbiornika wodnego – można ogrzać budynek znacznie niższym kosztem, niż stosując klasyczne CO. Efektywność energetyczna pompy ciepła może być jednak różna w zależności od całego szeregu czynników. Co wpływa na sprawność pompy ciepła i czy ten parametr można poprawić?
Gwarantujemy oszczędności przy zakupie zielonej energii
W jaki sposób branża przetwórcza może skorzystać z odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na redukcję emisji zgodną z wymaganiami polityk klimatycznych UE, a jednocześnie na wygenerowanie oszczędności? O tym w wywiadzie dla „Przemysłu Fermentacyjnego i Owocowo-Warzywnego” mówił Wiceprezes Zarządu Reo.pl Tomasz Morawski.
Net billing – co to jest i jak działa w praktyce?
Prosument, który zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku, nie korzysta już z dobrze znanego systemu opustowego, ale nowego sposobu rozliczania zakupu i sprzedaży energii elektrycznej. Mowa o net-bilingu. Początkowo oceniany jako mniej transparentny od net-meteringu, a potencjalnie również mniej korzystny, net-billing okazuje się efektywnym rozwiązaniem. Co trzeba o nim wiedzieć? Jak działa net-billing?
Net-metering – co to jest i jak działa?
Do końca marca 2022 r. obowiązywały zasady rozliczania energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki określane jako net-metering, czyli opomiarowanie netto lub system opustowy. Był to przejrzysty i jednoznaczny system, w którym działał mechanizm wymiany „kilowatogodziny za kilowatogodzinę”, niezależnie od faktycznej wartości prądu. Obecnie na rynku można spotkać się zarówno ze starszym net-meteringiem, jak i nowszym net-billingiem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega net-metering i kto nadal może z niego korzystać.
Case Studies
Medicover we współpracy z Reo.pl - Zielona strona wellbeing
Grupa Medicover to międzynarodowa firma zapewniająca bardzo szeroki zakres usług z obszaru ochrony zdrowia i wellbeing. Różnorodną, a zarazem komplementarną działalność spółek wchodzących w skład Grupy Medicover łączy wspólny mianownik – troska o dobrostan Pacjentów i Klientów poprzez zapewnienie najwyższej jakości nowoczesnych usług offline&online. W 2024 roku Grupa Medicover w Polsce sięga po kolejne działania na miarę lidera – to zielona energia zasilająca biznes, która do spółek z Grupy dociera dzięki współpracy z Reo.pl.
Zielone oblicze Ventus Natural & Medical Spa**** Współpraca dla lepszej przyszłości.
Ventus Natural & Medical Spa** to położony w sercu Mazur hotel, który malownicze krajobrazy i bliskość natury integruje ze swoim działaniem, wpisując się w holistyczno-rekreacyjny charakter miejsca. Kolejnym krokiem na rzecz zrównoważonego rozwoju jest dla obiektu inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki współpracy z Reo.pl, hotel Ventus Natural & Medical Spa** zasilany jest zieloną energią. Poznajmy bliżej historię tej współpracy.
Reo.pl i Muffia Bakery - taka współpraca smakuje doskonale!
Grono klientów Reo.pl powiększyło się o kolejny niezwykle interesujący biznes. Realizacje niestandardowych, autorskich konceptów kulinarnych i prace na zamówienie to specjalność Muffia Bakery...
Oferta dla Hoteli i SPA
Kontakt z konsultantemZielona encyklopedia
Gwarancje pochodzenia energii – jak wspierają rozwój zielonej energii?
Gwarancje pochodzenia energii to element polityki Unii Europejskiej – a co za tym idzie również państw członkowskich – mający na celu wsparcie rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony mają one znaczenie wizerunkowe. Z drugiej stanowią przedmiot obrotu i powinny być rozpatrywane jako realny zysk dla firmy. Czym dokładnie jest gwarancja pochodzenia energii. Jak ją uzyskać i w jaki sposób wykorzystać?
Budynek energooszczędny – czym się powinien charakteryzować?
Użytkowanie budynku zawsze związane jest z zużywaniem energii niezbędnej do utrzymania komfortu termicznego, podgrzania wody, utrzymania oświetlenia oraz innych urządzeń. Im zapotrzebowanie na tę energię jest wyższe, tym większe będą koszty korzystania z obiektu, ale też w większym stopniu będzie on ingerował w środowisko. Aby ograniczyć te koszty i wpływ coraz więcej inwestorów decyduje się na stawianie budynków energooszczędnych. Jakie są wymagania budynku energooszczędnego?
Jak przepisać prąd na nowego właściciela? Praktyczny poradnik krok po kroku
Aby móc korzystać z prądu w danym lokalu należy podpisać z dostawcą energii stosowną umowę. Kiedy właściciel lub użytkownik nieruchomości się zmienia, niezbędne jest przepisanie licznika za prąd. Jak przepisać umowę na prąd szybko i bez problemu? Sprawdź nasz poradnik!
Green news
Jak prowadzić ewidencję odpadów? Praktyczne wskazówki i obowiązki
Od 2018 roku Ministerstwo Klimatu – wtedy jeszcze Ministerstwo Środowiska – prowadzi elektroniczny rejestr BDO, czyli bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Jeżeli Twoja firma w jakikolwiek sposób bierze udział w produkcji, wykorzystaniu lub utylizacji odpadów, najprawdopodobniej powinieneś zarejestrować się w BDO. Co warto wiedzieć o tym rejestrze?
Pakiet Fit for 55 – na czym polega ten pakiet klimatyczny?
Pakiet Fit for 55 to ambitna inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku. Obejmuje on szereg przepisów i działań, które mają na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Nowe regulacje dotkną wielu sektorów gospodarki, w tym energetyki, transportu oraz budownictwa, zmuszając państwa członkowskie do wdrożenia bardziej zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań. Jakie zmiany czekają nas w najbliższych latach i jakie wyzwania niesie ze sobą realizacja tych celów?
Program Mój Prąd 6.0 – zasady i wszystkie dodatkowe informacje [AKTUALIZACJA]
Szósta edycja programu Mój Prąd staruje już za chwilę! Rządowy program „Mój Prąd 6.0” to najnowsza edycja popularnego wsparcia dla osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowa odsłona przynosi zmiany i rozszerzenia, które mają jeszcze bardziej zachęcić Polaków do korzystania z fotowoltaiki i innych technologii zielonej energii.
Bony energetyczne – od kiedy i dla kogo? Kompendium wiedzy
Bony energetyczne to nowa forma wsparcia finansowego, mająca na celu pomóc gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami energii. Od kiedy będą dostępne i kto może na nie liczyć? Sprawdź nasze kompendium wiedzy!
Biznes i prawo
Dlaczego warto być eko firmą? Poradnik biznesowy
Stawiamy na ekologię. Jesteśmy eko. Biznes może wspierać ekologię. To tylko przykłady haseł odmienianych przez wszystkie możliwe przypadki w ciągu ostatnich lat. Nie można się dziwić. Pogłębianie się problemów klimatycznych i środowiskowych widać także patrząc z perspektywy zarządzania firmą – nieważne, czy jest ona duża, czy mała.
Rola umów PPA w realizacji celów ESG
Na rozwijającym się i przechodzącym transformację rynku energetycznym umowy PPA/CPPA, czyli (Corporate) Power Purchase Agreement szybko zyskują na znaczeniu. Zainteresowanie to nie budzi zdziwienia, bo dla wielu firm są one kluczowym argumentem potwierdzającym, że przedsiębiorstwo dba o środowisko, wspiera dekarbonizację, rozwój odnawialnych źródeł energii, a tym samym realnie realizuje założenia strategii ESG. W kontekście globalnych trendów oraz rosnącego zapotrzebowania na czystą energię rośnie więc zainteresowanie tego rodzaju umowami, szczególnie w tych firmach, w których ESG staje się częścią długoterminowej i prawdziwej strategii biznesowej.
Zarządzanie środowiskowe w firmie – na czym polega?
Dla wielu podmiotów wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego jest dziś biznesową koniecznością wynikającą ze współczesnego, korporacyjnego podejścia firm do spraw ochrony środowiska. System taki po pierwsze pozwala znacznie usprawnić gospodarowanie podmiotem pod tym kątem i generować realne oszczędności, po drugie jest odpowiedzią na wymogi legislacyjne związane z kwestiami zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (choćby Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD).
Łańcuch wartości przedsiębiorstwa – z czego się składa, jaką pełni funkcję?
Łańcuch wartości przedsiębiorstwa jest koncepcją znaną już od lat 80., którą stworzył Michael E. Porter. Są to wszystkie działania i procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, których celem jest tworzenie wartości dla klientów. Model ten wyróżnia aktywności podstawowe oraz pomocnicze. Co warto jeszcze o nim wiedzieć?
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju – to warto wiedzieć o ESRS
Raportowanie ESG dla wielu firm stanowi istotny element polityki i strategię działania. Przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i pozwala spełnić wymagania dotyczące ujawniania informacji niefinansowych. Od 2024 roku obowiązują nowe, ujednolicone zasady sprawozdawczości, które zastąpiły obowiązujące wcześniej GRI Standards. Mowa o ESRS. Co warto wiedzieć o tym schemacie raportowania?
DSR – połączenie bezpieczeństwa z optymalizacją w świecie energii
W dobie rosnących cen energii oraz wizji wyczerpania się zasobów naturalnych w przewidywalnej przyszłości coraz większe znaczenie zyskuje elastyczność energetyczna na poziomie pojedynczego przedsiębiorstwa. Jednym ze stosowanych w praktyce rozwiązań jest usługa Demand Side Response. Jak działa i na czym polega usługa DSR? Co dzięki niej zyskuje Twoja firma?
Raportowanie ESG – kogo dotyczy?
Kiedy ponad dekadę temu Unia Europejska wprowadziła politykę CSR, dosyć szybko okazało się, że jest to niezbyt wydajne narzędzie monitorowania działań niefinansowych. Dzisiaj coraz częściej mówi się o raportowaniu ESG na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co zmienia i kogo dotyczy ESG?
Program Czyste Powietrze – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Program Czyste Powietrze jest jedną z najpopularniejszych inicjatyw rządowych mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli poprawa stanu środowiska naturalnego i tym samym zdrowia mieszkańców. Jak wygląda program i kto może z niego skorzystać? Przeczytaj z naszego artykułu!
Ekoporady
Efektywność energetyczna pomp ciepła – co warto wiedzieć?
Pompy ciepła są obok fotowoltaiki jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki przeniesieniu energii termicznej z tzw. dolnego źródła – gruntu, powietrza lub zbiornika wodnego – można ogrzać budynek znacznie niższym kosztem, niż stosując klasyczne CO. Efektywność energetyczna pompy ciepła może być jednak różna w zależności od całego szeregu czynników. Co wpływa na sprawność pompy ciepła i czy ten parametr można poprawić?
Net billing – co to jest i jak działa w praktyce?
Prosument, który zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku, nie korzysta już z dobrze znanego systemu opustowego, ale nowego sposobu rozliczania zakupu i sprzedaży energii elektrycznej. Mowa o net-bilingu. Początkowo oceniany jako mniej transparentny od net-meteringu, a potencjalnie również mniej korzystny, net-billing okazuje się efektywnym rozwiązaniem. Co trzeba o nim wiedzieć? Jak działa net-billing?
Net-metering – co to jest i jak działa?
Do końca marca 2022 r. obowiązywały zasady rozliczania energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki określane jako net-metering, czyli opomiarowanie netto lub system opustowy. Był to przejrzysty i jednoznaczny system, w którym działał mechanizm wymiany „kilowatogodziny za kilowatogodzinę”, niezależnie od faktycznej wartości prądu. Obecnie na rynku można spotkać się zarówno ze starszym net-meteringiem, jak i nowszym net-billingiem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega net-metering i kto nadal może z niego korzystać.
Wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku – co musisz wiedzieć?
Z uwagi na szybko rosnące ceny energii elektrycznej polski rząd wprowadził rozwiązanie osłonowe, chroniące zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców przed nagłymi podwyżkami rachunków. Niższe ceny prądu obowiązują jednak wyłącznie do określonego pułapu zużycia energii elektrycznej. Kto może skorzystać ze zwiększonego limitu kWh w 2024 roku i jak złożyć taki wniosek?
Dyrektywna RED II – czego dotyczy i jakie jest jej znaczenie? Wyjaśniamy!
Unia Europejska stale poszukuje sposobów na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednym z nich ma być zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach wykorzystywanych m.in. przez sektor transportu. W rezultacie ma przyczynić się to do poprawy jakości powietrza. Do tego celu opracowano treść dyrektywy określanej jako RED II. Co dokładnie ma zmienić RED II czy Polska da radę ją implementować?
NIP: 5213956475, REGON: 521277758