Zielona encyklopedia
Jak przepisać prąd na nowego właściciela? Praktyczny poradnik krok po kroku
Aby móc korzystać z prądu w danym lokalu należy podpisać z dostawcą energii stosowną umowę. Kiedy właściciel lub użytkownik nieruchomości się zmienia, niezbędne jest przepisanie licznika za prąd. Jak przepisać umowę na prąd szybko i bez problemu? Sprawdź nasz poradnik!
Gwarancje pochodzenia energii – jak wspierają rozwój zielonej energii?
Gwarancje pochodzenia energii to element polityki Unii Europejskiej – a co za tym idzie również państw członkowskich – mający na celu wsparcie rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony mają one znaczenie wizerunkowe. Z drugiej stanowią przedmiot obrotu i powinny być rozpatrywane jako realny zysk dla firmy. Czym dokładnie jest gwarancja pochodzenia energii. Jak ją uzyskać i w jaki sposób wykorzystać?
Morskie farmy wiatrowe – jak działają? Polska i świat
Transformacja energetyczna poszczególnych państw – w tym Polski – zakłada poszukiwanie odnawialnych źródeł energii. Poza dobrze znaną fotowoltaiką wykorzystującą energię słoneczną czy farmami wiatrowymi eksploatującymi siłę wiatru coraz większą rolę odgrywają w tym obszarze morskie elektrownie wiatrowe. Jak działają te urządzenia i jak wygląda ich przyszłość?
Prosument – kto to i jaka jest jego rola w świecie OZE?
Działanie nowoczesnych systemów elektroenergetycznych, określanych jako smartgrid, nie polega już wyłącznie na wytwarzaniu energii elektrycznej przez kilku dużych, państwowych dostawców. Coraz bardziej doniosłą rolę odgrywają w nim prosumenci. Kim jest prosument i dlaczego jego rola w świecie OZE jest aż tak istotna?
Czym jest sieć OSD? Wyjaśniamy!
Choć sieć elektroenergetyczna stopniowo jest przebudowana z modelu centralnego na smart grid kładący nacisk na pluralizm mniejszych i większych producentów i dystrybutorów energii, nadal ktoś musi zajmować się bilansowaniem energii w skali kraju i konserwacją sieci centralnej, z której korzystamy wszyscy – zarówno prosumenci, jak i konsumenci i przedsiębiorcy. Tę rolę odgrywa sieć dystrybucyjna OSD. Co to takiego i jak działa?
Czym jest dyrektywa CSRD?
W ciągu ostatnich kilku lat ESG stało się jednym z pięciu najważniejszych światowych trendów biznesowych. W Unii Europejskiej umiejętność prowadzenia biznesu z przestrzeganiem zasad zrównoważonego rozwoju w szybkim tempie zyskuje na znaczeniu. Dla jednych to dodatkowy obowiązek i ogromny stres, dla innych szanse związane z pobudzaniem gospodarczym. Niemniej jednak ostatecznie działania w tym zakresie będą musieli podjąć wszyscy i co więcej, podjęte w kroki będą musieli zaraportować. Do tego posłuży dyrektywa CSRD – czyli ujednolicony obowiązek raportowania wdrażanych i prowadzonych działań z zakresu ESG. Dowiedz się więcej na jej temat!
Czym jest rynek dnia bieżącego? Energia bez tajemnic
Handel energią elektryczną w ramach transakcji natychmiastowych (spotowych) jest realizowany poprzez transakcje krótkoterminowe. Mogą być one wykonywane w ramach operacji rynku dnia następnego, ale także rynku dnia bieżącego. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi dnia bieżącego. Jak on działa i na czym polega?
Rynek dnia następnego. Na czym polega?
O rynku dnia następnego stało się głośno w mediach wraz z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń fotowoltaiki. Mowa o net-billingu, gdzie cena kilowatogodziny nie jest stała, ale ustala się ją w odniesieniu do określonych wskaźników. Rynek dnia następnego to jednak szersze pojęcie, które nierozerwalnie wiąże się z Towarowymi Giełdami Energii. Co warto wiedzieć o tym rynku? Kto na nim handluje, czym i na jakich zasadach?
Podatek węglowy (CBAM) – co to jest i jakie są jego cele?
Carbon Border Adjustment Mechanism, czyli w skrócie CBAM, to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Dotyczy on m.in. cen surowców, półproduktów i produktów, których produkcja ma najsilniejszy wpływ na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł!
Energochłonność – czym jest i jak wpływa na zużycie energii?
Korzystanie z infrastruktury drogowej, mieszkaniowej lub usługowej wymaga określonych nakładów energii. Im mniej tej energii należy zużyć, aby z infrastruktury móc korzystać, tym bardziej dany obiekt jest efektywny energetycznie. Pojęciem przeciwnym do efektywności jest energochłonność. Jak je rozumieć i co możemy zrobić, aby redukować energochłonność w różnych sektorach przemysłu?
Czym jest i jak powstaje zielony wodór?
Polityka ochrony klimatu Unii Europejskiej na przestrzeni ubiegłych lat stała się jednym z kluczowych elementów, wokół którego rozwoju skupia się Wspólnota. Jedną ze strategii jest pozyskiwanie tzw. zielonego wodoru dzięki Odnawialnym Źródłom Energii (OZE). Czy rzeczywiście jest to skuteczny sposób zaspokojenia popytu na energię? Co to jest zielony wodór i jak powstaje?
Dyrektywa NFRD – czym jest i na co wpływa? Wyjaśniamy
Choć obecnie dominującym tematem dotyczącym zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw jest ESG oraz CSR, warto pamiętać, że raportowanie niefinansowe jest stosowane od kilku lat. Czym jest dyrektywa NFRD i co jej wejście w życie oznaczało dla przedsiębiorców?