Zielona encyklopedia
Jak przepisać prąd na nowego właściciela? Praktyczny poradnik krok po kroku
Aby móc korzystać z prądu w danym lokalu należy podpisać z dostawcą energii stosowną umowę. Kiedy właściciel lub użytkownik nieruchomości się zmienia, niezbędne jest przepisanie licznika za prąd. Jak przepisać umowę na prąd szybko i bez problemu? Sprawdź nasz poradnik!
Budynek energooszczędny – czym się powinien charakteryzować?
Użytkowanie budynku zawsze związane jest z zużywaniem energii niezbędnej do utrzymania komfortu termicznego, podgrzania wody, utrzymania oświetlenia oraz innych urządzeń. Im zapotrzebowanie na tę energię jest wyższe, tym większe będą koszty korzystania z obiektu, ale też w większym stopniu będzie on ingerował w środowisko. Aby ograniczyć te koszty i wpływ coraz więcej inwestorów decyduje się na stawianie budynków energooszczędnych. Jakie są wymagania budynku energooszczędnego?
Gwarancje pochodzenia energii – jak wspierają rozwój zielonej energii?
Gwarancje pochodzenia energii to element polityki Unii Europejskiej – a co za tym idzie również państw członkowskich – mający na celu wsparcie rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony mają one znaczenie wizerunkowe. Z drugiej stanowią przedmiot obrotu i powinny być rozpatrywane jako realny zysk dla firmy. Czym dokładnie jest gwarancja pochodzenia energii. Jak ją uzyskać i w jaki sposób wykorzystać?
Czym są ujemne ceny energii i dlaczego występują?
Ujemne ceny energii elektrycznej to zjawisko, które na pierwszy rzut oka wydaje się paradoksem – dlaczego producenci mieliby płacić odbiorcom za zużycie energii? W rzeczywistości jest to wynik dynamicznych zmian na rynku energetycznym, które są napędzane przez wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz niestabilność popytu. W artykule wyjaśniamy, czym są ujemne ceny energii, dlaczego występują, i jakie wyzwania oraz możliwości niosą ze sobą dla systemów energetycznych.
Morskie farmy wiatrowe – jak działają? Polska i świat
Transformacja energetyczna poszczególnych państw – w tym Polski – zakłada poszukiwanie odnawialnych źródeł energii. Poza dobrze znaną fotowoltaiką wykorzystującą energię słoneczną czy farmami wiatrowymi eksploatującymi siłę wiatru coraz większą rolę odgrywają w tym obszarze morskie elektrownie wiatrowe. Jak działają te urządzenia i jak wygląda ich przyszłość?
Prosument – kto to i jaka jest jego rola w świecie OZE?
Działanie nowoczesnych systemów elektroenergetycznych, określanych jako smartgrid, nie polega już wyłącznie na wytwarzaniu energii elektrycznej przez kilku dużych, państwowych dostawców. Coraz bardziej doniosłą rolę odgrywają w nim prosumenci. Kim jest prosument i dlaczego jego rola w świecie OZE jest aż tak istotna?
Czym jest sieć OSD? Wyjaśniamy!
Choć sieć elektroenergetyczna stopniowo jest przebudowana z modelu centralnego na smart grid kładący nacisk na pluralizm mniejszych i większych producentów i dystrybutorów energii, nadal ktoś musi zajmować się bilansowaniem energii w skali kraju i konserwacją sieci centralnej, z której korzystamy wszyscy – zarówno prosumenci, jak i konsumenci i przedsiębiorcy. Tę rolę odgrywa sieć dystrybucyjna OSD. Co to takiego i jak działa?
Czym jest dyrektywa CSRD?
W ciągu ostatnich kilku lat ESG stało się jednym z pięciu najważniejszych światowych trendów biznesowych. W Unii Europejskiej umiejętność prowadzenia biznesu z przestrzeganiem zasad zrównoważonego rozwoju w szybkim tempie zyskuje na znaczeniu. Dla jednych to dodatkowy obowiązek i ogromny stres, dla innych szanse związane z pobudzaniem gospodarczym. Niemniej jednak ostatecznie działania w tym zakresie będą musieli podjąć wszyscy i co więcej, podjęte w kroki będą musieli zaraportować. Do tego posłuży dyrektywa CSRD – czyli ujednolicony obowiązek raportowania wdrażanych i prowadzonych działań z zakresu ESG. Dowiedz się więcej na jej temat!
Czym jest rynek dnia bieżącego? Energia bez tajemnic
Handel energią elektryczną w ramach transakcji natychmiastowych (spotowych) jest realizowany poprzez transakcje krótkoterminowe. Mogą być one wykonywane w ramach operacji rynku dnia następnego, ale także rynku dnia bieżącego. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi dnia bieżącego. Jak on działa i na czym polega?
Rynek dnia następnego. Na czym polega?
O rynku dnia następnego stało się głośno w mediach wraz z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń fotowoltaiki. Mowa o net-billingu, gdzie cena kilowatogodziny nie jest stała, ale ustala się ją w odniesieniu do określonych wskaźników. Rynek dnia następnego to jednak szersze pojęcie, które nierozerwalnie wiąże się z Towarowymi Giełdami Energii. Co warto wiedzieć o tym rynku? Kto na nim handluje, czym i na jakich zasadach?
Podatek węglowy (CBAM) – co to jest i jakie są jego cele?
Carbon Border Adjustment Mechanism, czyli w skrócie CBAM, to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Dotyczy on m.in. cen surowców, półproduktów i produktów, których produkcja ma najsilniejszy wpływ na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł!
Energochłonność – czym jest i jak wpływa na zużycie energii?
Korzystanie z infrastruktury drogowej, mieszkaniowej lub usługowej wymaga określonych nakładów energii. Im mniej tej energii należy zużyć, aby z infrastruktury móc korzystać, tym bardziej dany obiekt jest efektywny energetycznie. Pojęciem przeciwnym do efektywności jest energochłonność. Jak je rozumieć i co możemy zrobić, aby redukować energochłonność w różnych sektorach przemysłu?