Biznes i prawo
Dlaczego warto być eko firmą? Poradnik biznesowy
Stawiamy na ekologię. Jesteśmy eko. Biznes może wspierać ekologię. To tylko przykłady haseł odmienianych przez wszystkie możliwe przypadki w ciągu ostatnich lat. Nie można się dziwić. Pogłębianie się problemów klimatycznych i środowiskowych widać także patrząc z perspektywy zarządzania firmą – nieważne, czy jest ona duża, czy mała.
Rola umów PPA w realizacji celów ESG
Na rozwijającym się i przechodzącym transformację rynku energetycznym umowy PPA/CPPA, czyli (Corporate) Power Purchase Agreement szybko zyskują na znaczeniu. Zainteresowanie to nie budzi zdziwienia, bo dla wielu firm są one kluczowym argumentem potwierdzającym, że przedsiębiorstwo dba o środowisko, wspiera dekarbonizację, rozwój odnawialnych źródeł energii, a tym samym realnie realizuje założenia strategii ESG. W kontekście globalnych trendów oraz rosnącego zapotrzebowania na czystą energię rośnie więc zainteresowanie tego rodzaju umowami, szczególnie w tych firmach, w których ESG staje się częścią długoterminowej i prawdziwej strategii biznesowej.
Zarządzanie środowiskowe w firmie – na czym polega?
Dla wielu podmiotów wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego jest dziś biznesową koniecznością wynikającą ze współczesnego, korporacyjnego podejścia firm do spraw ochrony środowiska. System taki po pierwsze pozwala znacznie usprawnić gospodarowanie podmiotem pod tym kątem i generować realne oszczędności, po drugie jest odpowiedzią na wymogi legislacyjne związane z kwestiami zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (choćby Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD).
Łańcuch wartości przedsiębiorstwa – z czego się składa, jaką pełni funkcję?
Łańcuch wartości przedsiębiorstwa jest koncepcją znaną już od lat 80., którą stworzył Michael E. Porter. Są to wszystkie działania i procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, których celem jest tworzenie wartości dla klientów. Model ten wyróżnia aktywności podstawowe oraz pomocnicze. Co warto jeszcze o nim wiedzieć?
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju – to warto wiedzieć o ESRS
Raportowanie ESG dla wielu firm stanowi istotny element polityki i strategię działania. Przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i pozwala spełnić wymagania dotyczące ujawniania informacji niefinansowych. Od 2024 roku obowiązują nowe, ujednolicone zasady sprawozdawczości, które zastąpiły obowiązujące wcześniej GRI Standards. Mowa o ESRS. Co warto wiedzieć o tym schemacie raportowania?
DSR – połączenie bezpieczeństwa z optymalizacją w świecie energii
W dobie rosnących cen energii oraz wizji wyczerpania się zasobów naturalnych w przewidywalnej przyszłości coraz większe znaczenie zyskuje elastyczność energetyczna na poziomie pojedynczego przedsiębiorstwa. Jednym ze stosowanych w praktyce rozwiązań jest usługa Demand Side Response. Jak działa i na czym polega usługa DSR? Co dzięki niej zyskuje Twoja firma?
Raportowanie ESG – kogo dotyczy?
Kiedy ponad dekadę temu Unia Europejska wprowadziła politykę CSR, dosyć szybko okazało się, że jest to niezbyt wydajne narzędzie monitorowania działań niefinansowych. Dzisiaj coraz częściej mówi się o raportowaniu ESG na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co zmienia i kogo dotyczy ESG?
Program Czyste Powietrze – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Program Czyste Powietrze jest jedną z najpopularniejszych inicjatyw rządowych mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli poprawa stanu środowiska naturalnego i tym samym zdrowia mieszkańców. Jak wygląda program i kto może z niego skorzystać? Przeczytaj z naszego artykułu!
Czym jest dekarbonizacja? Znaczenie i przykłady
Dekarbonizacja gospodarki to jeden z globalnych celów środowiskowych, aktualnych nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na całym świecie. Jak przeprowadzić transformację energetyczną w przedsiębiorstwie i co to znaczy dekarbonizacja gospodarki?
Zmiana sprzedawcy energii - jak powinna przebiegać zgodnie z prawem? Poradnik
Zmiana sprzedawcy prądu to jeden ze sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jak się za to zabrać i ile czasu zajmuje taki proces? Jakich formalności należy dopełnić, aby zmienić sprzedawcę energii?
Bilansowanie energii elektrycznej w firmie - na czym polega?
System elektroenergetyczny w ujęciu całego kraju można porównać do dużego obwodu elektrycznego. Przez cały czas jego funkcjonowania ilość energii pobranej przez użytkowników musi zgadzać się z ilością energii wytworzonej. Aby radzić sobie z zaburzeniami tej proporcji, wprowadzono system bilansowania handlowego. Jak efektywnie bilansować energię elektryczną w firmie?