Raportowanie ESG – kogo dotyczy?

Raportowanie ESG – kogo dotyczy?

2024-07-24

Kiedy ponad dekadę temu Unia Europejska wprowadziła politykę CSR, dosyć szybko okazało się, że jest to niezbyt wydajne narzędzie monitorowania działań niefinansowych. Dzisiaj coraz częściej mówi się o raportowaniu ESG na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co zmienia i kogo dotyczy ESG?


Raportowanie ESG – wprowadzenie i definicja

Raportowanie ESG to skrót od słów środowisko (ang. Environment), społeczeństwo (ang. Social) oraz ład korporacyjny (ang. Governance). Geneza ESG, podobnie jak realizowanego wcześniej CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility) ma za zadanie skłonić firmy do stosowania praktyk zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do poprzedniego systemu ESG wprowadza jednak ujednolicone zasady, pozwalające na porównanie ze sobą działań podejmowanych przez poszczególne firmy we wspomnianych wyżej obszarach.

Zasady raportowania ESG wynikają z dyrektywy CSRD 1 (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) uchwalonej w grudniu 2022 r. Obecnie dotyczy ona jedynie największych przedsiębiorców, ale z biegiem czasu jej zakres podmiotowy obejmie coraz więcej podmiotów. Ze względu na to, że raport ESG jest obowiązkowy, a za zaniechanie obowiązków w tym zakresie grożą dotkliwe kary, ważne jest, aby przedsiębiorcy znajdujący się w obszarze oddziaływania nowych regulacji już dzisiaj rozważyli zbieranie niezbędnych informacji i wprowadzanie zmian w firmie.

ESG raportowanie – znaczenie i cele

Zasadniczym celem polityki ESG jest zapewnienie transparentności w każdym z trzech wymienionych wyżej obszarów, kluczowych z punktu widzenia działania przedsiębiorstw. To ważne nie tylko z punktu widzenia dochowania wymagań w zakresie compliance. Realizacja postulatów dotyczących troski o środowisko, kwestie społeczno-pracownicze oraz stylu zarządzania firmą pozwala też na zbudowanie trwałych więzi z interesariuszami, którzy wierzą, że opłaca się inwestować środki w firmę, która jest odpowiedzialnym partnerem w biznesie.

Aby umożliwić obiektywną ocenę działań podejmowanych w ramach ESG, nowa regulacja wprowadza pojęcie wskaźników ESG. Mogą być one ilościowe lub jakościowe i dotyczą m.in.:

  • w kwestii środowiska:

    • zużycia energii z odnawialnych oraz nieodnawialnych źródeł;

    • produkcji odpadów;

    • emisji gazów cieplarnianych;

    • środowiskowego compliance;

  • w kwestiach społeczno-pracowniczych:

    • polityki równości zatrudnienia;

    • zarządzania łańcuchem dostaw;

    • bezpieczeństwa w zatrudnieniu;

    • różnorodności w zespole (w ujęciu etnicznym, płciowym oraz wiekowym);

  • w kwestiach ładu korporacyjnego:

    • zarządzania ryzykiem w biznesie;

    • wzajemnych relacji organów oraz etyki biznesu;

    • odpowiedzialności korporacyjnej.

Raportowanie następuje w zgodzie z przyjętymi w lipcu 2023 roku Europejskimi Standardami Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Oznacza to koniec z możliwością wyboru takiego systemu raportowania jaki był dla firmy wygodny, co stanowiło jedną z bolączek CSR i rodziło ryzyko greenwashingu, czyli działań, które jedynie pozornie były „zielone”.

Korzystając z odnawialnych źródeł energii, dbając o bilansowanie energii czy zawierając umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement) przedsiębiorca nie tylko zwiększa efektywność prowadzonego biznesu, ale także realizuje cele ESG w części środowiskowej.

 

Raportowanie ESG

Obowiązek raportowania ESG – kto jest objęty regulacjami?

Konieczność składania raportów ESG jest wprowadzana stopniowo i dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw tzw. notowanych, czyli obecnych na parkiecie giełdowym. W pierwszej kolejności obowiązek raportowania dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają minimum 500 osób pod warunkiem, że:

  • suma bilansowa przekroczy 85 milionów złotych lub

  • roczne przychody przekroczą pułap 170 milionów złotych.

Pierwszy raport ma być złożony już w 2025 roku, ale dotyczy okresu za rok 2024. Oznacza to, że informacje na potrzeby raportu należy zbierać już teraz.

Począwszy od 2026 roku (a zatem pierwszy raport będzie dotyczył roku 2025) obowiązek składania raportów ESG dotyczy firm, które spełniają przynajmniej 2 z 3 przesłanek:

  • zatrudniają co najmniej 250 pracowników;

  • suma bilansowana przekracza 85 milionów złotych;

  • roczne przychody firmy wynoszą co najmniej 170 milionów złotych.

Z kolei w 2027 roku raport za rok poprzedzający złożą przedsiębiorstwa notowane, które:

  • zatrudniają minimum 10 pracowników;

  • wykażą sumę bilansową przekraczającą 1,5 miliona złotych;

  • osiągnęły przychody powyżej 3 milionów złotych.

Również w ostatnim przypadku wystarczy spełnienie 2 z 3 przesłanek. Sprawdź, czy i kiedy Twoja firma zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG! Najlepiej zacząć gromadzenie istotnych informacji tak szybko, jak to możliwe.

Raportowanie ESG a odpowiedzialność społeczna biznesu

ESG niekiedy bywa ograniczane do społecznej odpowiedzialności biznesu, ale jest to spore uproszczenie. Rzeczywiście częścią ESG jest również filozofia wdrażana wcześniej przez CSR, ale dodatkowo łączy w sobie aspekt ekologiczny oraz związany z zarządzaniem strukturą uczestnika rynku, podczas gdy CSR skupia się często na aspektach charytatywnych, filantropijnych i budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Trzeba też pamiętać, że CSR dotyczy stosunkowo wąskiego grona podmiotów, jak banki czy zakłady ubezpieczeń, których skala działalności jest na tyle duża, że w świetle ESG już musiałyby się szykować do przygotowania raportu. Dla wszystkich innych uczestników rynku wdrożenie CSR jest całkowicie fakultatywne. Nowa regulacja dotyczy znacznie szerszego kręgu przedsiębiorców. Dodatkową trudność stanowił brak ujednoliconych kryteriów oceny działań realizowanych na gruncie CSR oraz wynikające z tego sporadyczne audyty.

Nowego raportowania ESG nie należy lekceważyć. Firma, która nie będzie składała raportów za kolejne lata, musi liczyć się z utratą zaufania społecznego oraz konkurencyjności i utrudnionym dostępem do finansowania dłużnego.

Raportowanie ESG a zrównoważony rozwój – współczesne wyzwania i tendencje

Nowe standardy raportowania ESG to dla przedsiębiorców zupełnie nowe wyzwania. Przede wszystkim należy ustalić, jakie wskaźniki mają być mierzone. Wymaga to wyodrębnienia zakresu danych zbieranych w trakcie roku obrotowego. Dla ustalenia zakresu raportu znaczenie ma nie tylko skala i profil prowadzonej działalności gospodarczej, ale także oczekiwania interesariuszy i relacje z nimi.

Obecnie adresaci ESG stoją przed dylematem, w jaki sposób agregować dane na potrzeby raportu i zarządzać nimi. Strategii w tym zakresie jest przynajmniej kilka. Najprostsze, choć niekoniecznie optymalne kosztowo, polega na przekazaniu całego zadania zewnętrznej kancelarii prawnej lub firmie audytorskiej. Dane mogą być analizowane również na własną rękę, choć zwłaszcza w przypadku dużych firm zalecane będzie sięgnięcie po narzędzia klasy Business Intelligence czy Big Data. W ten sposób można sprawnie analizować całe klastry danych.

Działania ESG mają być w pełni transparentne tak, aby rynek otrzymał wiarygodne informacje o praktykach podejmowanych w tym zakresie.

Obecnie raportowanie ESG rodzi wiele pytań i nie na wszystkie z nich znane są już jasne odpowiedzi. Jeśli jednak zależy Ci na poprawie wskaźników z zakresu środowiskowego, możemy Ci w tym pomóc. Reo.pl to doświadczony dostawca zielonej energii. Korzystając z OZE, stabilizujesz swój biznes, dbasz o bezpieczeństwo energetyczne na szczeblu korporacyjnym i wypełniasz wymagania compliance.

 

1. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32022L2464

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758