Ekoporady

Ekoporady

Efektywność energetyczna pomp ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła są obok fotowoltaiki jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki przeniesieniu energii termicznej z tzw. dolnego źródła – gruntu, powietrza lub zbiornika wodnego – można ogrzać budynek znacznie niższym kosztem, niż stosując klasyczne CO. Efektywność energetyczna pompy ciepła może być jednak różna w zależności od całego szeregu czynników. Co wpływa na sprawność pompy ciepła i czy ten parametr można poprawić?

Ekoporady

Net billing – co to jest i jak działa w praktyce?

Prosument, który zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku, nie korzysta już z dobrze znanego systemu opustowego, ale nowego sposobu rozliczania zakupu i sprzedaży energii elektrycznej. Mowa o net-bilingu. Początkowo oceniany jako mniej transparentny od net-meteringu, a potencjalnie również mniej korzystny, net-billing okazuje się efektywnym rozwiązaniem. Co trzeba o nim wiedzieć? Jak działa net-billing?

Ekoporady

Net-metering – co to jest i jak działa?

Do końca marca 2022 r. obowiązywały zasady rozliczania energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki określane jako net-metering, czyli opomiarowanie netto lub system opustowy. Był to przejrzysty i jednoznaczny system, w którym działał mechanizm wymiany „kilowatogodziny za kilowatogodzinę”, niezależnie od faktycznej wartości prądu. Obecnie na rynku można spotkać się zarówno ze starszym net-meteringiem, jak i nowszym net-billingiem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega net-metering i kto nadal może z niego korzystać.

Ekoporady

Wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku – co musisz wiedzieć?

Z uwagi na szybko rosnące ceny energii elektrycznej polski rząd wprowadził rozwiązanie osłonowe, chroniące zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców przed nagłymi podwyżkami rachunków. Niższe ceny prądu obowiązują jednak wyłącznie do określonego pułapu zużycia energii elektrycznej. Kto może skorzystać ze zwiększonego limitu kWh w 2024 roku i jak złożyć taki wniosek?

Ekoporady

Dyrektywna RED II – czego dotyczy i jakie jest jej znaczenie? Wyjaśniamy!

Unia Europejska stale poszukuje sposobów na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednym z nich ma być zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach wykorzystywanych m.in. przez sektor transportu. W rezultacie ma przyczynić się to do poprawy jakości powietrza. Do tego celu opracowano treść dyrektywy określanej jako RED II. Co dokładnie ma zmienić RED II czy Polska da radę ją implementować?

Ekoporady

Co musisz wiedzieć o dyrektywie RED III?

W dniu 18 października została uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2413 zmieniająca dyrektywę (UE) 2018/2001, rozporządzenie (UE) 2018/1999 i dyrektywę 98/70/WE w odniesieniu do promowania energii ze źródeł odnawialnych oraz uchylająca dyrektywę Rady(UE) 2015/652, znana inaczej jako dyrektywa RED III. To kolejny krok w szeroko zakrojonych planach unijnego ustawodawcy mających na celu transformację energetyczną państw członkowskich z poszanowaniem środowiska. Co dokładnie zmienia RED III i jak się do niej przygotować?

Ekoporady

Jak działa inteligentna sieć energetyczna? Najważniejsze informacje

Sieć elektroenergetyczna, która powstawała pod koniec XIX wieku, miała jeden zasadniczy cel. Było nim wygenerowanie energii elektrycznej w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb odbiorców końcowych – firm i gospodarstw domowych. W miarę jednak jak zapotrzebowanie na prąd rośnie, klasyczne scentralizowane dostawy okazują się niewystarczające. Na czym polega idea inteligentnej sieci energetycznej i czy Twoja firma może stać się jej częścią?

Ekoporady

Numer PPE – dlaczego jest istotny i gdzie go znaleźć? Poradnik

Prawidłowe rozliczanie pobranej przez użytkownika energii elektrycznej wymaga, aby sprzedawca był w stanie zidentyfikować, gdzie i na jakich warunkach dokładnie jest dostarczany prąd elektryczny. Służy do tego numer PPE. Gdzie go znajdziesz i dlaczego numer PPE jest istotny?

Ekoporady

Jak segregować śmieci? 5 ekologicznych porad dla firm

Segregacja śmieci jest ważna dla komfortu życia nas wszystkich. Powinni o tym pamiętać nie tylko mieszkańcy bloków czy domów jednorodzinnych, ale również firmy. Niedopełnienie tego obowiązku jest nie tylko zagrożone wyższą opłatą, ale także szkodzi środowisku. Jak segregować śmieci w przedsiębiorstwie, aby robić to prawidłowo?

Ekoporady

Częstotliwość sieci energetycznej – co warto o niej wiedzieć?

Częstotliwość sieci energetycznej jest jednym z fundamentalnych parametrów systemu elektroenergetycznego, szczególnie w kontekście rosnącego udziału energii ze źródeł odnawialnych. I choć standardowa wartość częstotliwości sieci różni się w zależności od regionu świata bądź kraju, to wszędzie wymaganie pozostaje takie samo – utrzymanie jej na stałym poziomie. To warunkuje działanie wszelkich urządzeń elektronicznych, w tym także tych o krytycznym znaczeniu.

Ekoporady

Jakie są zagrożenia środowiska naturalnego i co możemy z tym zrobić? Przegląd

Międzynarodowe organizacje od lat zwracają uwagę na zagrożenia środowiskowe. Niestety w pogoni za zyskiem przedsiębiorstwa coraz intensywniej i bardziej agresywnie ingerują w otaczający nas świat. Czy Twoja firma może zrobić coś, aby walczyć z zagrożeniami środowiska naturalnego?

Ekoporady

Wady i zalety energii wiatrowej - kompendium wiedzy

Elektrownie wiatrowe to coraz częstszy element naszego krajobrazu. Nic dziwnego, to ekonomiczny i ekologiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej. Warto jednak się zastanowić, nad plusami i minusami takiego rozwiązania. Oto kompendium, w którym znajdziesz wszystkie wady i zalety energii wiatrowej.

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758