Wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku – co musisz wiedzieć?

Wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku – co musisz wiedzieć?

2024-12-12

Z uwagi na szybko rosnące ceny energii elektrycznej polski rząd wprowadził rozwiązanie osłonowe, chroniące zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców przed nagłymi podwyżkami rachunków. Niższe ceny prądu obowiązują jednak wyłącznie do określonego pułapu zużycia energii elektrycznej. Kto może skorzystać ze zwiększonego limitu kWh w 2024 roku i jak złożyć taki wniosek?


Kiedy złożyć wniosek o zwiększenie limitu kWh w 2024 roku?

Podstawowy limit zużycia prądu dla wszystkich gospodarstw domowych wynosi w 2024 roku 1500 kWh. Jest on przyznawany automatycznie i nie trzeba o niego występować. Do tego pułapu stawka rozliczeniowa za prąd jest ustalana na poziomie 0,62 zł brutto za każdą kilowatogodzinę (50 groszy netto). Limit jest przydzielany odrębnie dla każdego punktu poboru energii (PPE). Jeżeli masz kilka nieruchomości, każda z nich ma odrębny PPE, więc i limit dla każdej działki będzie naliczany osobno. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli kilka PPE występuje pod jednym adresem. Limit 1500 kWh obowiązuje również osoby, które są w trakcie budowy domu jednorodzinnego i zużywają tzw. prąd budowlany.

Obowiązujące przepisy pozwalają na zwiększenie limitu kWh dla określonych grup społeczeństwa, które z założenia potrzebują więcej energii elektrycznej, aby móc normalnie funkcjonować:

  • 1800 kWh przysługuje osobom, które mają albo mieszkają wspólnie z osobą, która ma przyznane orzeczenie o:

    • znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

    • niezdolności do samodzielnej egzystencji;

    • całkowitej niezdolności do pracy;

    • niepełnosprawności (dla osób poniżej 16. roku życia);

  • 2000 kWh przysługuje dwóm grupom odbiorców:

    • osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny;

    • osobom prowadzącym gospodarstwo rolne.

W przypadku firm nie obowiązuje limit zużycia kWh, ale mogą one skorzystać z mechanizmu ochronnego polegającego na możliwości zakupu energii elektrycznej po niższej stawce (693 zł/MWh). Rozwiązanie jest skierowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie wchodzą w skład grup kapitałowych, a także nie zatrudniają więcej niż 250 pracowników. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ przedsiębiorcy zasadniczo nie są chronieni przed zmianami cen energii tak, jak konsumenci.

Wniosek o zwiększenie limitu kWh – jak go poprawnie wypełnić?

Oświadczenie o zwiększeniu limitów kWh można pobrać ze strony każdego sprzedawcy energii elektrycznej. To kilkustronicowy formularz, ale jego wypełnienie nie jest szczególnie skomplikowane. W górnej części formularza znajdują się dane identyfikacyjne i kontaktowe odbiorcy końcowego, czyli osoby, na którą wystawiana jest faktura za prąd. Kolejna informacja to numer punktu poboru energii elektrycznej – również znajdziesz go na fakturze. Ostatnim elementem są oświadczenia, których złożenie uprawnia do skorzystania ze zwiększonego limitu kWh. Oznaczasz je wyłącznie wtedy, kiedy mas prawo do poszerzonej ulgi. Konsumenci mogą złożyć także wniosek za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Warto pamiętać, że oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania, co oznacza, że nie można usiłować „wyłudzić” większej ulgi niż ta, która rzeczywiście przysługuje. W takim przypadku sprzedawca prądu ma prawo zawiadomić organy ścigania, składając zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego.

Wniosek o zwiększenie limitu kWh – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby skorzystać z bazowego limitu kilowatogodzin, gospodarstwo rolne nie musi składać żadnych wniosków, aby oświadczeń. Taka potrzeba pojawia się jedynie w sytuacji składania wniosku o zwiększenie limitu kWh. W zależności od grupy odbiorców potrzebne będą nieco inne dokumenty:

  • w przypadku osób z niepełnosprawnością należy przygotować oświadczenie wraz z orzeczeniem określającym stopnień niepełnosprawności;

  • rolnicy powinni złożyć oświadczenie wraz z kopią decyzji organu podatkowego o wymierzeniu podatku rolnego za ubiegły rok;

  • osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny powinny złożyć oświadczenie wraz z kopią Karty.

W przypadku firm, które chcą skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej, niezbędne jest złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego, którego wzór określają odpowiednie przepisy. Oświadczenie powinno zostać podpisane przez osobę kierującą przedsiębiorstwem, która jest uprawniona do jego reprezentacji, np. członka zarządu.

Proces rozpatrywania wniosku o zwiększenie limitu kWh – co warto wiedzieć?

Osoby, którym w ubiegłym roku przysługiwał zwiększony limit kilowatogodzin, nie muszą po raz kolejny składać oświadczenia. Inaczej prezentuje się sytuacja tych nabywców energii elektrycznej, których sytuacja uległa zmianie i mogą oni skorzystać z preferencyjnych warunków nabycia prądu, np. w związku z uzyskaniem statusu rolnika lub otrzymania Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku wniosek należy złożyć w terminie 30 dni od dnia wystąpienia zmiany.

Sam proces rozpatrywania wniosku przebiega sprawnie. Osoba, która podała w treści dokumentu swoje dane kontaktowe, otrzyma potwierdzenie przyjęcia wniosku przez sprzedawcę prądu. Wypada wspomnieć, że limity nie sumują się ze sobą, ani nie przechodzą z roku na rok. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania kilku wniosków, jeżeli osoba spełnia warunki do uzyskania dwóch lub większej liczby ulg. Wystarczy wtedy przedłożyć dokumentację uprawniającą do skorzystania z wyższej ulgi.

Jakie są konsekwencje braku wniosku o zwiększenie limitu kWh?

Przekroczenie limitów zużycia energii elektrycznej nie oznacza, że ceny nagle poszybują do góry w sposób niekontrolowany. Rzeczywiście wzrosną one, ale do maksymalnego pułapu 693 zł za MWh. Czy można zrobić coś, aby obniżyć ceny za prąd? Jak najbardziej!

Przede wszystkim warto rozważyć zainwestowanie w fotowoltaikę. Krzemowe panele produkują prąd z energii słonecznej, który jest praktycznie darmowy i pozwala na zasilenie zarówno niewielkiej sieci przydomowej, jak i infrastruktury firmowej. Aby jeszcze lepiej zoptymalizować jej działanie, instalację fotowoltaiczną możesz uzupełnić o magazyny energii, które gromadzą naddatek wyprodukowanego prądu. Z fotowoltaiki skorzystają nie tylko firmy, ale i gospodarstwa domowe.

Na obniżenie rachunków za prąd wpływa montaż energooszczędnych urządzeń oraz oświetlenia LED. Duże znaczenie ma edukacja pracowników w zakresie codziennych nawyków.

Jeszcze innym pomysłem jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na takiego, który oferuje niższe ceny lub bardziej preferencyjne warunki dostarczania prądu. To dobry moment, aby firmy rozważyły podpisanie umowy PPA z producentem energii elektrycznej z OZE. W ten sposób zyskują na kilku płaszczyznach – obniżają rachunki za prąd, pozyskują zieloną energię i wypełniają założenia ESG.

Można spodziewać się, że ceny energii elektrycznej w kolejnych latach również będą rosły. Obecnie nie są znane szczegółowe rządowe plany dotyczące ochrony rynku energii, niemal na pewno jednak jakaś forma zabezpieczenia odbiorców – zarówno tych indywidualnych, jak i korporacyjnych – będzie dostępna. Warto monitorować zmiany w przepisach, a niezależnie od tego stopniowo wdrażać rozwiązania technologiczne, które pozwalają na obniżenie cen energii elektrycznej niezależnie od wahań rynkowych.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w opracowaniu planu mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązania z uwzględnieniem specyfiki biznesu i przeprowadzimy Twoje przedsiębiorstwo krok po kroku przez wszystkie formalności.

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758