Jak czytać fakturę za prąd? Instrukcja krok po kroku

Jak czytać fakturę za prąd? Instrukcja krok po kroku

2024-07-24

Energia elektryczna jest nam niezbędna na co dzień, dlatego z płaceniem rachunków za prąd mierzymy się wszyscy – zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Odczytanie faktury od dostawcy często sprawia jednak sporo problemów. Jak czytać fakturę za prąd?


Interpretacja faktury za prąd – kluczowe informacje do odczytania

Kwota widniejąca na fakturze za prąd to więcej niż tylko ilość zużytej energii elektrycznej. Trudności w odczytaniu rachunku jest jednak więcej, niż tylko kilka składowych, które wystarczy do siebie dodać.

Przede wszystkim spotykamy się ze skomplikowanym językiem technicznym. Takie określenia, jak opłata kogeneracyjna, przejściowa czy opłata mocowa standardowemu odbiorcy mówią niewiele. Stawki za prąd mogą też zmieniać się w zależności od taryfy czy czasu poboru energii. Wreszcie nie można wykluczyć, że rachunek zawiera błędy, które sprawiają, że ostatecznie wynik jest nieprawidłowy. Każda faktura za prąd składa się z następujących elementów:

  • dane odczytowe;

  • ilość zużytej energii elektrycznej;

  • opłaty za dystrybucję prądu;

  • opłaty handlowe (sprzedawcy i dystrybutora);

  • podatek VAT oraz akcyza.

Pamiętaj, że za rozliczanie zużycia energii odpowiedzialni są operatorzy OSD, a nie sprzedawca energii elektrycznej. Aktualnie teren Polski jest podzielony między pięciu operatorów OSD:

  • PGE Dystrybucja S.A.;

  • Tauron Dystrybucja S.A.;

  • Innogy Stoen Operator Sp. z o.o.;

  • Enea Operator Sp. z o.o.;

  • Energa Operator S.A.

W każdym przypadku struktura faktury może wyglądać nieco inaczej, ale zakres informacji będzie taki sam.

Elementy faktury za prąd – co oznaczają i jak interpretować

Kiedy bierzesz do ręki fakturę za prąd na pierwszy rzut oka arkusze i znajdujące się na nich dane mogą wydawać się mało przyjazne. Spróbujmy rozkodować strukturę rachunku, idąc od góry ku dołowi.

Na samej górze znajdują się dane nabywcy oraz sprzedawcy. Znajdziesz tam również swój numer klienta oraz kwotę do zapłaty wraz ze wskazaniem ewentualnych zaległości oraz terminem płatności – na wypadek, gdybyś nie chciał analizować wszystkich elementów szczegółowo. W górnej części dokumentu często są umieszczane dane do płatności. Może być to numer przelewu, a w przypadku faktur online opcja zapłaty z wykorzystaniem bankowego konta internetowego.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na drugiej stronie faktury. To tam zidentyfikowany jest Punkt Poboru Energii (mówiąc prościej, licznik; jeśli masz ich kilka, każdy PPE będzie miał inny numer). Sprzedawca wskazuje też grupę taryfową, np. G11 lub G12, czyli sposób, w jaki naliczane są opłaty za prąd w zależności od pory dnia. Sposób wyliczenia opłaty ujęty jest w tabeli, która zawiera:

  • rozliczenie sprzedaży energii, czyli to, w jaki sposób obliczono opłatę za sprzedaż prądu. Rozliczenie sprzedaży jest stosunkowo proste, ponieważ jest to iloczyn ilości dostarczonej energii oraz ceny za jedną kilowatogodzinę. W opłatach rozliczeniowych mieści się również opłata handlowa, powiązana bezpośrednio z obsługą klienta;

  • rozliczenie dystrybucji energii, czyli dostarczenie prądu. To tutaj znajdują się wszystkie składowe o niejasnych nazwach.

Do wszystkich opłat doliczany jest podatek VAT. Na samym dole faktury znajdziesz informację o wysokości opłaty brutto, czyli cenie, jaką trzeba zapłacić za dany okres.

Jak czytać fakturę za prąd? - krok po kroku

Przyjrzyjmy się teraz kosztom składającym się na opłaty dystrybucyjne, ponieważ to one zwykle budzą najwięcej wątpliwości. Można je podzielić na składniki zmienne i stałe. Do składników stałych, na których wysokość nie masz wpływu należy:

  • opłata abonamentowa – jest związana z kosztami odczytu i kontroli licznika. Zależy m.in. od typu licznika i grupy taryfowej;

  • opłata sieciowa stała – odzwierciedla koszty utrzymania i funkcjonowania sieci nałożone na odbiorców.

Składników zmiennych jest znacznie więcej. Należą do nich:

  • opłata sieciowa zmienna – związana z kosztami dystrybucji prądu;

  • opłata jakościowa – gwarantuje, że prąd dostarczany do PPE będzie miał odpowiednie parametry;

  • opłata kogeneracyjna – związana z dostępnością energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji, czyli procesu, kiedy jednocześnie powstaje prąd i ciepło. Gdyby te procesy rozdzielono, ich sprawność byłaby znacznie niższa;

  • opłata OZE – pokrywa koszty wynikające z uczestnictwa producentów energii odnawialnej w systemie aukcyjnym, taryfowym oraz dopłat do ceny rynkowej;

  • opłata mocowa – związana z bezpieczeństwem energetycznym i tym, że odbiorcy mają zabezpieczone dostawy prądu;

  • opłata przejściowa – pokrywa koszty związane z przedterminowym rozwiązaniem umów.

Również na tym etapie do każdego składnika doliczany jest podatek VAT.

Faktura za energię elektryczną z fotowoltaiki – specyfika i analiza

Jeśli w swojej firmie zamontowałeś instalacje fotowoltaiczne, elementy faktury za prąd będą nieco inne. Dodatkowo różnice występują też w zależności od tego, czy zdecydowałeś się na system opustowy (net-metering) czy system cen zmiennych (net billing). Spójrz na drugą stronę faktury, aby zobaczyć, co dokładnie uległo zmianie.

Jak czytać fakturę za prąd przy net-meteringu?

W przypadku net-meteringu na rachunku pojawiają się takie elementy, jak:

  • energia czynna pobrana – odpowiada ilości prądu, jaka została pobrana z sieci elektroenergetycznej, jeżeli instalacja fotowoltaiczna wytworzyła zbyt mało prądu w stosunku do potrzeb;

  • energia czynna oddana – określa nadwyżkę wyprodukowanej energii nad zużyciem, która została wprowadzona do sieci;

  • moc źródła, czyli paneli fotowoltaicznych;

  • współczynnik korekty – określa, jaki procent energii oddanej do sieci można z niej odebrać. W zależności od mocy fotowoltaiki wynosi 0,7 lub 0,8.

Nadwyżka energii może zostać odebrana z wirtualnego magazynu w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Interpretacja faktury za prąd a net-billing

Przy net-billingu faktura wygląda podobnie jak przy net-meteringu, ale zamiast mocy źródła i współczynnika korekty znajdziesz na niej:

  • stan depozytu -prosumenckiego, czyli wartość środków pieniężnych za energię elektryczną, która została wprowadzona do sieci. Środki te można wykorzystać w ciągu kolejnych 12 miesięcy, ale służą wyłącznie do zakupu energii elektrycznej. Nie da się z nich sfinansować np. opłaty kogeneracyjnej czy handlowej;

  • rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej, czyli cena, po jakiej będzie ustalana wartość energii wprowadzonej do sieci. Wyznaczana jest dla danego miesiąca kalendarzowego przez Operatora Informacji Rynku Energii.

Jak kontrolować koszty energii elektrycznej? Praktyczne wskazówki i oszczędności

Jeśli z miesiąca na miesiąc widzisz, że Twoja firma płaci bardzo wysokie rachunki za prąd, warto ustalić, dlaczego tak się dzieje. Co możesz zrobić, aby lepiej kontrolować koszty energii elektrycznej?

Przede wszystkim regularnie analizuj wysokość opłat za prąd. Jeżeli poszczególne składniki budzą Twoje wątpliwości, niezwłocznie wyjaśniaj je bezpośrednio u wystawcy faktury. Pamiętaj, że zawsze masz prawo złożyć reklamację i zakwestionować należność.

Jeżeli decydujesz się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak fotowoltaika, dobrze zaplanuj taką inwestycję. Uzupełni instalację PV o magazyny energii. Dzięki temu unikniesz strat, niezależnie od tego czy korzystasz z systemu opustowego czy wycen Next-Day Market. Zoptymalizuj autokonsumpcję tak, aby w możliwie największym stopniu odpowiadała produkcji energii elektrycznej. Może też się okazać, że opłaca się zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Pozwalają na to przepisy ustawy prawo energetyczne1.

Brakuje Ci pomysłu na oszczędności energetyczne w firmie? Zajrzyj na naszą stronę i sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie.

 

 1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970540348

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758