Numer PPE – dlaczego jest istotny i gdzie go znaleźć? Poradnik
Prawidłowe rozliczanie pobranej przez użytkownika energii elektrycznej wymaga, aby sprzedawca był w stanie zidentyfikować, gdzie i na jakich warunkach dokładnie jest dostarczany prąd elektryczny. Służy do tego numer PPE. Gdzie go znajdziesz i dlaczego numer PPE jest istotny?
Numer PPE – co to jest i dlaczego jest ważny?
Numer PPE (Punkt Poboru Energii) służy do oznaczenia konkretnego miejsca, do którego dostarczana jest energia elektryczna z sieci centralnej. Można powiedzieć, że jest to punkt styczny między siecią centralną a przydomową lub firmową siecią klienta. W praktyce możliwe jest posiadanie kilku PPE, jeśli np. firma ma kilka oddziałów lub osoba fizyczna jest właścicielem więcej niż jednego mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Do każdego PPE może być podłączony jeden lub kilka liczników. Ma on również przypisany indywidualny, 18-cyfrowy numer. Znajdziesz go na fakturze za usługę dystrybucyjną lub na fakturze za usługi kompleksowe. Nie należy mylić numeru PPE z numerem licznika. To dwa, zupełnie inne oznaczenia, choć sprzedawca jest w stanie zidentyfikować użytkownika po każdym z nich.
Numer PPE jest istotny z kilku względów. Przede wszystkim pozwala na prawidłowe opomiarowanie miejsca, do którego dostarczana jest energia elektryczna. Sprzedawca ma dostęp do danych z konkretnego PPE i jest w stanie precyzyjnie wyliczyć zużycie prądu dla danego okresu. To dlatego Twoje faktury za prąd się zgadzają.
Drugą funkcją PPE jest możliwość zachowania ciągłości rozliczeń w przypadku zmiany sprzedawcy prądu elektrycznego. Jeżeli podpisujesz umowę z nowym podmiotem, zyskuje on wgląd w aktualny stan PPE, więc kolejne rozliczenia uwzględniają zastany stan liczników, nie są rozpoczynane od nowa.
Numer punktu poboru energii (PPE) – definicja i funkcje
Pojęcie punktu poboru energii zostało zdefiniowane w ustawie prawo energetyczne1. Zgodnie z treścią art. 3 pkt 67 tej ustawy jako PPE należy rozumieć punkt pomiarowy w instalacji lub sieci, dla którego dokonuje się rozliczeń oraz dla którego może nastąpić zmiana sprzedawcy. Pełni on więc funkcję identyfikacyjną. Stanowi też swego rodzaju kod dostępu, ponieważ może służyć w procesie zmiany podmiotu, który dostarcza energię elektryczną. W punkcie PPE jest realizowane bilansowanie energii elektrycznej.
Kod PPE może być wymagany w przypadku świadczenia dodatkowych usług przez operatora (np. zawarcia umowy DSR z przedsiębiorcą), a także do obsługi zgłoszeń reklamacyjnych.
Jako ciekawostkę można wskazać, że PPE służy też przedsiębiorstwom energetycznym do ustalenia docelowej taryfy za prąd. Jest to odczuwalne zwłaszcza przez właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują znajdujące się w nich lokale na potrzeby różnego rodzaju instytucji lub firm. Często można spotkać się ze stanowiskiem, że PPE w takim budynku powinien być rozliczany według taryfy C11 (z ograniczonym zużyciem pozaszczytowym), nie zaś według taryf G przeznaczonych dla gospodarstw domowych. W praktyce może to oznaczać znacznie wyższe rachunki za prąd.
Numer PPE nadawany jest przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Do wniosku załącza się zwykle schemat odzwierciedlający połączenie sieci centralnej z siecią klienta oraz oświadczenie o wykonaniu przyłączenia.
W punkcie PPE mierzone są wszystkie parametry istotne z punktu widzenia rozliczenia sprzedaży/zakupu energii elektrycznej:
-
moc;
-
ilość energii pobranej z sieci;
-
ilość energii oddanej do sieci.
PPE jest istotny także dla prosumentów, ponieważ pozwala wyliczyć, ile energii elektrycznej zostało przekazane do sieci elektroenergetycznej. Dotyczy on wszystkich użytkowników podłączonych do sieci centralnej, zarówno niewielkich gospodarstw domowych, jak i odbiorców korporacyjnych czy nawet farm fotowoltaicznych. Nie posiadają go wyłącznie użytkownicy korzystający z fotowoltaiki typu off-grid, dlatego że ten system nie jest podłączony do sieci operatora OSD, ale działa w pełni samodzielnie (co wiąże się oczywiście z wieloma konsekwencjami, w tym brakiem stabilności dostaw energii w okresach, kiedy instalacja działa mniej wydajnie).
Numer PPE gdzie znaleźć – instrukcja krok po kroku
Numer PPE znajdziesz na fakturach za prąd, które otrzymujesz od sprzedawcy energii elektrycznej. Z reguły znajdują się one w górnej części dokumentu, tuż pod numerem klienta, numerem faktury, adresem poboru prądu, mocą umowną i grupą taryfową. Jeśli nie jesteś w stanie zlokalizować PPE, skontaktuj się mailowo, online lub telefonicznie ze sprzedawcą energii elektrycznej.
Niektórzy operatorzy oferują odbiorcom wygodne aplikacje, które umożliwiają agregację i analizę danych związanych z PPE. Dla przykładu Energa Operator opracował aplikację Mój Licznik2 , która pozwala na:
-
zweryfikowanie odczytów liczników przypisanych do konkretnego PPE;
-
porównanie zużycia energii w różnych okresach;
-
ocenę efektywności korzystania z wybranej taryfy;
-
przeprowadzenie symulacji energii dla innej niż aktualna grupy taryfowej;
-
sprawdzenie, ile energii zostało wprowadzone przez klienta do sieci (dotyczy użytkowników fotowoltaiki).
Dysponując numerem PPE w ten sposób można świadomie zarządzać zużyciem energii, a także optymalizować je w dłuższej perspektywie.
Numer PPE na fakturze – jak go odczytać i zrozumieć?
Nowa struktura kodów PPE składa się z 18 znaków:
-
pierwsze trzy cyfry (590) oznaczają prefix dla polskiej organizacji GS1 odpowiedzialnej za opracowanie standardów pomiarowych;
-
cyfry od 4. do 7. to indywidualny numer nadany przez GS1 konkretnemu operatorowi sieci dystrybucyjnej. Dla przykładu Polenergia Dystrybucja to kod 4962, a Tauron Dystrybucja 3224;
-
cyfry od 8. do 17. to indywidualny numer PPE nadany dla punktu przez operatora OSD;
-
ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną.
Aby posłużyć się numerem PPE np. do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, potrzebujesz pełnego numeru PPE.
Przed zmianą kody PPE składały się z 20 znaków i 4 sekcji, które obejmowały rejon i gminę (4 cyfry), kod dostawcy (5 znaków), strefę bilansową (5 znaków), kod obiektu (3 znaki) oraz numer licznika (3 cyfry). Nowy standard, wprowadzony kilka lat temu, jest bardziej przejrzysty i ma związek z wdrożeniem w Polsce CSIRE, czyli Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii.
CSIRE to krajowy system, który ma gromadzić wszystkie informacje niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii. Wdrożenie CSIRE ma ogromne znaczenie z punktu widzenia transformacji rynku energetycznego, który stopniowo z postaci scentralizowanej przechodzi model smart, uwzględniający pluralizm producentów energii. Aby móc sprawnie zarządzać prądem elektrycznym wprowadzanym do sieci w setkach tysięcy miejsc jednocześnie, operatorzy muszą dysponować kompletem wiarygodnych informacji.
Znaczenie numeru PPE w procesach związanych z dostawą energii
Numer PPE to nie tyle identyfikator użytkownika, ile identyfikator punktu przyłączenia do sieci. Oznacza to, że w jego treści są „zaszyte” wszystkie informacje dotyczące treści umowy zawartej ze sprzedawcą. Jeśli uważasz, że dostawy realizowane są z naruszeniem warunków współpracy, zgłoszenie tego faktu w reklamacji i podanie sprzedawcy PPE pozwoli na szybkie zidentyfikowanie nieprawidłowości.
Niezależnie od tego czy jesteś konsumentem, czy prowadzisz działalność gospodarczą o dużym zasięgu geograficznym, znajomość numeru PPE może okazać się przydatna. Dlatego warto zachować porządek w fakturach, aby w razie czego móc go szybko odnaleźć.
1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19970540348