Rola umów PPA w realizacji celów ESG
Na rozwijającym się i przechodzącym transformację rynku energetycznym umowy PPA/CPPA, czyli (Corporate) Power Purchase Agreement szybko zyskują na znaczeniu. Zainteresowanie to nie budzi zdziwienia, bo dla wielu firm są one kluczowym argumentem potwierdzającym, że przedsiębiorstwo dba o środowisko, wspiera dekarbonizację, rozwój odnawialnych źródeł energii, a tym samym realnie realizuje założenia strategii ESG. W kontekście globalnych trendów oraz rosnącego zapotrzebowania na czystą energię rośnie więc zainteresowanie tego rodzaju umowami, szczególnie w tych firmach, w których ESG staje się częścią długoterminowej i prawdziwej strategii biznesowej.
Czym jest umowa PPA i jaką odgrywa rolę?
Firmy coraz większą uwagę przywiązują do aspektów środowiskowych, społecznych i tych związanych z ładem korporacyjnym. Siła ESG będzie rosła, ale w realizacji wyzwań potrzebna jest precyzja działania w każdym z obszarów, w których zasady ESG są wdrażane. Obowiązek raportowania wielu wskaźników niefinansowych stawia przed organizacjami wyzwanie w postaci koniecznego wysiłku operacyjnego, przyjęcia w niektórych firmach nowej perspektywy, ale także niestandardowego myślenia i współpracy. ESG samo w sobie jest czynnikiem, który powoduje poszukiwanie innowacji, rozwiązań na płaszczyznach, które dla wielu nie były pierwszoplanowe, albo wręcz toczyły się swoim tempem z roku na rok bez specjalnego wysiłku czy zaangażowania. ESG zmienia myślenie o wielu obszarach. Tak jest też, a może przede wszystkim, z zakupem energii.
Umowa PPA/CPPA, znana jako (Corporate) Power Purchase Agreement, to najczęściej długoterminowy kontrakt handlowy, zawierany między jednostką wytwórczą generującą energię (producentem energii), a podmiotem ją nabywającym. Na jej podstawie producent zobowiązuje się dostarczać określoną ilość energii w ustalonym czasie i z określonego źródła, a odbiorca potwierdza zobowiązanie do zakupu i zapłaty za tę energię po wcześniej ustalonych cenach.
Podmioty decydujące się na taki rodzaj umowy liczą przede wszystkim na jej stabilność oraz możliwość zabezpieczenia ceny w okresie trwania kontraktu. To w sposób oczywisty powoduje zabezpieczenie interesu biznesowego danego podmiotu poprzez minimalizację ryzyka cenowego dla kupującego. Jest wiele rodzajów umów PPA/ CPPA, ale ich cechą jest zwykle duża elastyczność w zakresie dostosowania rozwiązań do konkretnych potrzeb.
Transparentność jako fundament ESG i dobrze skonstruowanych umów PPA
Dla przedsiębiorstw wdrażających ESG tego rodzaju umowa na zakup „zielonej” energii elektrycznej podpisana z odpowiednim podmiotem to ogromny, jeśli nie główny krok w realizacji ESG. Zabezpiecza ona potrzebę raportowania w jednym z głównych wymaganych obszarów na wiele lat. W ten oto sposób przedsiębiorcy realizują cele w zakresie ESG związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska naturalnego.
Umowy PPA/CPPA są jednocześnie realnym wsparciem dla powstawania i rozkwitu odnawialnych źródeł energii. Umożliwiają rozwój projektów i pozyskanie dla nich zewnętrznego finansowania zabezpieczonego przychodami z długoterminowego kontraktu. Takie działania, jeśli staną się powszechne, bardzo mocno przyczynią się w skali kraju, ale też globalnie do redukcji śladu węglowego i transformacji energetycznej rozwijających się gospodarek.
To dobrze, że odnawialne źródła energii rozgościły się już w firmowych strategiach ESG, a umowy PPA/ CPPA stają się dla coraz większej liczby podmiotów ważnym krokiem w kierunku zeroemisyjności i efektywnej realizacji postawionych sobie celów prośrodowiskowych.
PPA i ESG w Reo.pl
W Reo.pl obserwujemy też coraz większą grupę przedstawicieli sektora MSP wykazujących nie tylko dużą świadomość procesów związanych z wdrożeniem ESG, ale także wykorzystujących idące za tym trendy do planowania rozwoju swojego biznesu.
Decyzje o zmianie sprzedawcy energii i wybór energii pochodzącej w 100 % z OZE oraz o rodzaju podpisywanej umowy, to obecnie jedne z najważniejszych tematów w największych, ale i mniejszych przedsiębiorstwach. Jesteśmy świadkami zmiany świadomości biznesowej w zakresie zakupu energii elektrycznej i masowego przechodzenia biznesu z czarnej na czystą energię.
Dla niektórych bodźcem jest konieczność raportowania, dla innych czynniki związane z pozostaniem w łańcuchu dostaw, a dla kolejnych dalszy rozwój biznesu. Niezależnie od tego, co wywołuje te decyzje, są one dobre dla nas i dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy do dyspozycji w przypadku zainteresowania zakupem energii z OZE niezależnie od wielkości firmy i rodzaju umowy, bo w Reo.pl głęboko wierzymy w sens tej zmiany.