Mikroinstalacje OZE – co to jest i dlaczego warto je zainstalować?
Mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii to małe instalacje energetyczne, które umożliwiają produkcję energii elektrycznej lub cieplnej przy wykorzystaniu odnawialnych zasobów, takich jak słońce, wiatr, woda czy biomasa i biogazy. Czym charakteryzują się mikroinstalacje, jakie są ich rodzaje oraz jak pomagają minimalizować negatywny wpływ na środowisko?
Mikroinstalacja OZE – definicja i zasady funkcjonowania
Zgodnie z polską ustawą o wykorzystaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych mikroinstalacja OZE to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW. Jej podstawowym celem jest zaopatrywanie gospodarstw domowych bądź małych firm czy gospodarstw rolnych w energię, która pozwala z jednej strony ograniczać koszty, a z drugiej – wspiera ochronę środowiska.
Zasada działania zależy od wybranego rodzaju odnawialnego źródła energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznych – panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w elektryczną za pomocą zastosowanych ogniw półprzewodnikowych. Mikroinstalacje wiatrowe maja zainstalowane turbiny, zamieniające energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Pompy ciepła czerpią ciepło z gruntu, wody lub powietrza.
Co ważne – mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii pozwalają ich użytkownikom nie tylko na bieżące zaopatrywanie gospodarstw w energię elektryczną, ale także na oddawanie jej nadwyżek do sieci energetycznej.
Korzyści wynikające z instalacji mikroinstalacji OZE
Inwestycja w mikroinstalacje OZE wiąże się z wieloma korzyściami – finansowymi i środowiskowymi. Jedną z kluczowych jest obniżenie kosztów energii. Wytwarzanie jej na własną rękę pozwala uniezależnić się od wzrastających cen i wahań cen prądu na rynku energii. Dodatkowo na instalację takiego rozwiązania można pozyskać różnego rodzaju dotacje i finansowanie ze środków rządowych, regionalnych bądź europejskich. Możliwe jest także skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej dla gospodarstw, które wdrożyły tego typu rozwiązania.
Mikroinstalacje OZE wpływają na atrakcyjność i podniesienie wartości nieruchomości – to istotne, jeśli myśli się o jej sprzedaży w przyszłości. Taki budynek jest nie tylko bardziej efektywny energetycznie i tańszy w utrzymaniu, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego użytkownikom, ponieważ zapewnia stabilność dostaw energii elektrycznej. To istotna cecha na obszarach narażonych na przerwy w dostawie prądu. Niekwestionowaną korzyścią jest również redukcja emisji, która pozytywnie wpływa na środowisko i jakość powietrza, szczególnie w najbliższym ekosystemie.
Jakie są rodzaje mikroinstalacji OZE i jak je wykorzystać?
Mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii dzieli się na kilka głównych kategorii, w zależności od wykorzystywanego źródła energii. Każda z nich ma swój specyficzny sposób produkcji energii elektrycznej, zastosowanie i zalety.
Instalacje fotowoltaiczne są jednymi z najczęściej wybieranych instalacji. Z pomocą paneli słonecznych przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. To rozwiązanie mające wiele zalet dla gospodarstw domowych, małych firm oraz rolników, którzy chcą obniżyć koszty energii. Są dwa różne sposoby montażu fotowoltaiki – może być instalowana w gruncie, jak i na dachach.
Turbiny wiatrowe są idealnym rozwiązaniem w regionach, o odpowiednich warunkach wiatrowych. Głównie stosuje się je na terenach wiejskich, gdzie przestrzeń pozwala na ich swobodny montaż. Mogą być wykorzystywane samodzielnie bądź w połączeniu z innymi mikroinstalacjami OZE, na przykład fotowoltaiką.
Do rodzajów mikroinstalacji OZE należą także pompy ciepła, biomasa i biogazy oraz mikrohydroelektrownie. Te pierwsze wykorzystują energię z powietrza, wody lub ziemi do ogrzewania budynku i wody użytkowej i są coraz częściej stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Biomasa (energia na przykład z drewna, słomy, odpadów roślinnych) i biogazy (wytwarzane z odpadów organicznych) mogą być wykorzystywane zarówno do tego, aby produkować ciepło, jak i do produkcji prądu. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla gospodarstw rolnych, które mają własne zasoby. Z kolei mikrohydroelektrownie, które są dość rzadko spotykane w Polsce, wykorzystują energię przepływającej wody i mogą sprawdzić się w miejscach, które mają dostęp do odpowiednich cieków wodnych.
Jak zainstalować mikroinstalacje OZE? Kroki, które warto podjąć
Pierwszym krokiem, który należy podjąć w przypadku chęci inwestycji w mikroinstalacje OZE, jest dokładna analiza potrzeb energetycznych. Taki audyt pomoże określić, jaki typ mikroinstalacji będzie najbardziej odpowiedni dla danego gospodarstwa domowego bądź rolnego. Na podstawie wyników analizy warto wybrać odpowiednią technologię i jej dostawcę. Następnie, choć mikroinstalacje OZE o mocy do 50 kW nie wymagają pozwolenia na budowę, należy je zgłosić do lokalnego operatora sieci energetycznej. Po uzyskaniu niezbędnych zgód wykonuje się montaż takiej instalacji, zgodnie z wytycznymi i zaleceniami technicznymi. Po zakończeniu montażu instalację podłącza się do lokalnej sieci energetycznej. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków wypełnia się wniosek o dotację bądź ulgę podatkową.
Mikroinstalacja OZE a środowisko – wpływ na redukcję gazów cieplarnianych
Mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii mają ogromny wpływ na ochronę środowiska, przede wszystkim za sprawą zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Produkcja energii z tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla. Mikroinstalacje OZE, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, pozwalają całkowicie wyeliminować jego emisję na etapie wytwarzania energii. Poza generowaniem dwutlenku węgla przekształcanie paliw kopalnych na energię elektryczną powoduje emisje innych gazów cieplarnianych, takich jak na przykład metan czy podtlenek azotu. Mikroinstalacje OZE przekładają się tym samym na redukcję szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, takich jak tlenki siarki, tlenki azotu oraz pyły zawieszone PM 10 oraz PM 2.5, które przyczyniają się do powstawania smogu. Są pod tym względem zeroemisyjne, dzięki czemu poprawiają jakość powietrza w miejscach, gdzie są instalowane.
Im większa część energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię wytwarzaną z konwencjonalnych surowców. To z kolei bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie emisji w całym łańcuchu – od wydobycia, przez transport, po spalanie paliw kopalnych.
Mikroinstalacje OZE wpisują się w globalne cele ograniczania wpływu człowieka na klimat. Przynoszą więc szereg korzyści nie tylko indywidualnym użytkownikom, ale całym ekosystemom. Redukcja gazów cieplarnianych, poprawa jakości powietrza, komfort użytkowania i redukcja kosztów – to tylko niektóre z ich kluczowych korzyści.