Co to są grupy taryfowe prądu i jak wpływają na rachunki?

Co to są grupy taryfowe prądu i jak wpływają na rachunki?

2025-02-04

Z energii elektrycznej korzystają zarówno konsumenci, jak i firmy i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki bez prądu. O ile jednak prąd jest dostarczany do wszystkich punktów odbioru, jego zakup może być rozliczany na różnych warunkach. Decydują o tym grupy taryfowe prądu. Co to takiego i kiedy warto zmienić grupę taryfową?


Grupy taryfowe prądu – co to jest i jakie są rodzaje?

Grupy taryfowe prądu to podział odbiorców końcowych energii elektrycznej na różne segmenty. Jest on odgórny i uwzględnia profil spodziewanego zapotrzebowania na prąd. To oczywiste, że piekarnia, aby móc funkcjonować, potrzebuje go znacznie więcej niż czteroosobowe gospodarstwo domowe, ale mniej niż zakłady odlewnicze. Żeby usystematyzować ten podział, wyodrębniono 4 grupy taryfowe:

  • taryfa A – przeznaczona dla bardzo dużych odbiorców, np. stoczni, hut czy kopalń. Te podmioty są zasilane z sieci wysokiego napięcia;

  • taryfa B – przeznaczona dla klientów korporacyjnych korzystających z sieci średniego napięcia, np. szpitale, hotele czy stacje paliw;

  • taryfa C – adresowana do niewielkich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, którym wystarcza energia elektryczna dostarczana z sieci niskiego napięcia;

  • taryfa G – taryfa uwzględniający niewielkie potrzeby gospodarstw domowych.

Odgórny przydział odbiorcy do taryfy oznacza np., że odbiorca indywidualny, który należy do grupy taryfowej G, nie może zadecydować, że będzie korzystał z ofert przeznaczonych dla odbiorców znajdujących się w grupie C.

Warto wspomnieć, że 1 lipca 2007 roku nastąpiło uwolnienie rynku energii elektrycznej, które realizuje zasadę TPA (ang. Third Party Access). Oznacza to, że na rynku istnieje pluralizm sprzedawców energii elektrycznej i odbiorcy mogą podpisać umowę z każdym z nich. Jednocześnie dostawcy mają obowiązek przedkładania Prezesowi URE do zatwierdzenia taryf wyłącznie dla odbiorców z grupy G. Między innymi to dlatego gospodarstwa domowe są chronione przed nieuzasadnionym wzrostem energii elektrycznej. Firmy co do zasady nie korzystają z tego przywileju.

Jakie grupy taryfowe energii elektrycznej są dostępne w Polsce?

Przypisanie do grupy taryfowej można określić podziałem „pierwszego poziomu”. Jest jednak i drugi poziom, ponieważ w obrębie poszczególnych grup taryfowych wyróżnia się różne taryfy, które można zdefiniować jako schematy obliczania cen energii elektrycznej. Okazuje się bowiem, że chociaż prąd w sieci przydomowej lub firmowej zawsze ma takie same parametry, nie o każdej godzinie będzie kosztował tyle samo.

Taryfy w grupie A

W obrębie grupy taryfowej A wyróżnia się trzy taryfy:

  • A21 – rozliczenie jednostrefowe, kiedy prąd kosztuje tyle samo przez całą dobę;

  • A22 – rozliczenie dwustrefowe, w którym wyodrębnia się godziny szczytowe i pozaszczytowe;

  • A23 – rozliczenie trójstrefowe, w którym wyróżnia się godziny przedpołudniowe, popołudniowe i pozostałe.

Taryfy w grupie B

Jeśli chodzi o taryfę B, to jest ona nieco bardziej złożona niż taryfa A, ponieważ wyodrębnia się odbiorców B1 (zasilanych z sieci średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW) oraz B2 (zasilanych z sieci średniego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW).

W pierwszym przypadku – B1 – wyodrębnia się taryfę jednostrefową, czyli B11 oraz taryfę dwustrefową B12. Z kolei odbiorcy z grupy B2 mają do wyboru aż cztery rozwiązania:

  • B21 – taryfa jednostrefowa;

  • B22 – taryfa dwustrefowa;

  • B23 – taryfa trzystrefowa;

  • B24 – taryfa czterostrefowa

Przeglądając dostępne oferty sprzedawców prądu, zwróć uwagę, że nie każdy z nich będzie oferował wszystkie taryfy, dotyczy to zwłaszcza B24. Zawsze możesz jednak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej.

Taryfy w grupie C

Taryfa C, podobnie jak taryfa B, dzieli się na odbiorców zasilanych z sieci o mocy umownej poniżej 40 kW oraz powyżej 40 kW – odpowiednio C1 oraz C2. W każdym z tych przypadków wyodrębnia się taryfy jedno, dwu i trzystrefowe, czyli np. C11, C12 i C13. Dodatkowo poszczególni sprzedawcy mogą oferować różnego rodzaju warianty taryf dwustrefowych pozwalające na lepsze dopasowanie cen energii do profilu zużycia prądu. Na przykładzie sprzedawcy Enea można pokazać, jakiego rodzaju są to preferencje:

  • C22a – taryfa podzielona na strefę szczytową i pozaszczytową;

  • C22b – taryfa podzielona na strefę dzienną i nocną;

  • C22w – obniżone stawki zostały przewidziane dla nocy oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

Taryfy w grupie G

Również w przypadku gospodarstw rolnych można wybrać jeden z kilku wariantów taryfy. Najczęściej będzie G11, czyli jednolita cena prądu przez całą dobę. Oprócz niej sprzedawcy oferują też:

  • G12 – taryfa dwustrefowa;

  • G12w – taryfa uwzględniająca tańszy prąd w weekendy oraz godziny pozaszczytowe;

  • G13 – taryfa trójstrefowa, która rozróżnia godziny szczytowe, pozaszczytowe i pozostałe;

  • G11p lub G11e – taryfa przedpłatowa dostępna dla osób, które zainstalowały licznik przedpłatowy;

  • G12as – taryfa antysmogowa przeznaczona dla osób, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej.

Energia i grupy taryfowe – jak wybrać najlepszą dla siebie?

Decydując się na wybór taryfy w obrębie grupy taryfowej, należy kierować się przede wszystkim intensywnością wykorzystania energii elektrycznej w poszczególnych dniach i godzinach. Ma to szczególnie duże znaczenie dla firm, które poprzez wybór taryfy mają realny wpływ na wysokość rachunków za prąd.

Wybierając taryfę, zastanów się, w jakich godzinach Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje najwięcej energii elektrycznej. Jeśli prowadzisz zakład fryzjerski czynny od 10:00 do 18:00, warto rozważyć taryfę dwustrefową, ponieważ część godzin pracy będzie „łapała się” na okres pozaszczytowy. A może zarządzasz zakładem produkcyjnym trzyzmianowym, w którym maszyny pracują tylko na ostatniej zmianie, w nocy? Warto wtedy wybrać taryfę C22b.

Jak grupy taryfowe wpływają na rachunki za prąd?

Świadomy wybór taryfy pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd bez konieczności modernizacji parku maszynowego czy inwestycji w technologie OZE. To dobry punkt wyjścia, aby zacząć oszczędzać i racjonalnie gospodarować zasobami firmy. W przeciwieństwie do instalacji OZE, które przynoszą największy zysk po okresie amortyzacji wydatków, zmiana grupy taryfowej rodzi oszczędności już od pierwszego dnia.

Jeśli jednak planujesz inwestować z odnawialną energię, uwzględnij również korzyści płynące np. z fotowoltaiki. Krzemowe panele w dzień produkują najwięcej energii elektrycznej, więc mniej będziesz jej musiał dokupić. Wybierając odpowiednią taryfę, możesz obniżyć koszty zakupu prądu wtedy, kiedy jest on najbardziej potrzebny.

Zmiana grupy taryfowej – kiedy warto to zrobić?

Zmianę grupy taryfowej warto rozważyć wtedy, gdy zmienia się Twój model zużycia energii elektrycznej. Sytuacjami, które to uzasadniają, jest np. rozbudowa zakładu i zwiększenie wolumenu zamówień, przejście z trybu jednozmianowego na dwu lub trzyzmianowy lub zmiana profilu działalności gospodarczej na taki, który przewiduje cyklicznie zwiększone zużycie prądu.

Obecnie większość sprzedawców pozwala na zmianę taryfy przez internet za pośrednictwem kreatora wniosków online. W przypadku firmy Tauron cała procedura jest prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Możesz też wydrukować wniosek dostępny na stronie internetowej i wysłać go do biura obsługi klienta. Każda zmiana taryfy jest bezpłatna.

Jeśli chcesz płacić niższe rachunki za prąd, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać sprzedawcę energii elektrycznej i dopasujemy taryfę do Twoich potrzeb. Opracujemy też plan rozwoju firmy z uwzględnieniem OZE. Nie przepłacaj w dobie szybko rosnących cen energii!

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758