OZE

Biznes i prawo

Kim jest prosument wirtualny? Zasady rozliczeń w 2025 roku

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej wiąże się z przyznaniem użytkownikowi statusu prosumenta. Obowiązujące przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii rozróżniają jednak różne typy prosumenta energii odnawialnej. Od dnia 2 lipca 2025 r. obok indywidualnego, lokatorskiego i zbiorowego funkcjonuje prosument wirtualny. Kim dokładnie jest ten rodzaj użytkowników fotowoltaiki i co odróżnia go od prosumenta „zwykłego”?

Biznes i prawo

Zielony marketing firm – jak go prowadzić?

Ochrona środowiska naturalnego, świadoma troska o zachowanie jego walorów oraz różnorodności, propagowanie proekologicznych postaw, optymalizacja działań biznesowych to najważniejsze założenia zielonego marketingu. Firmy określając obszary rozwoju i opracowując plany strategiczno-operacyjne, po ich wdrożeniu, mogą eliminować destrukcyjny wpływ na planetę. Na tym etapie zazwyczaj pojawiają się pytania i wątpliwości, czym tak naprawdę jest ekologiczny marketing?

Zielona encyklopedia

Carbon Credits – jakie mają znaczenie dla walki ze zmianami klimatu?

Łagodzenie zmian klimatycznych oraz zapobieganie im to cele, które wymagają zdecydowanego i szeroko zakrojonego działania. Jednym z elementów globalnej strategii mającej ograniczyć emisję gazów cieplarnianych są kredyty węglowe (ang. Carbon Credits). To system zachęt promujący wykorzystanie energii odnawialnej i ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Jak działają Carbon Credits? Kto może z nich skorzystać?

Biznes i prawo

Jak wdrożyć normę ISO 14001 w swojej firmie? Praktyczny przewodnik

ISO 14001 to międzynarodowa norma określająca nic innego, jak zbiór wymogów niezbędnych do stworzenia efektywnego systemu zarządzania środowiskowego. Ma za zadanie wspierać organizację w neutralizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a jednocześnie pomagać zachować jej wydajność operacyjną. Wdrażanie normy ISO 14001 staje się coraz bardziej popularne wśród firm ze względu na kluczową rolę wpływu polityk środowiskowych na reputację przedsiębiorstwa i konkurencyjność przedsiębiorstw. To aspekt wymagany także coraz częściej przez kluczowych interesariuszy, między innymi inwestorów i konsumentów.

Green news

Jak działa program Stop Smog i kto może otrzymać dofinansowanie?

Program Stop Smog to wsparcie finansowe dla gmin, które angażują się w projekty termomodernizacyjne oraz ich mieszkańców.  Przeznaczony jest dla ośrodków, w których funkcjonuje tzw. „ustawa antysmogowa”. Od 1 stycznia 2021 roku zarządzany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PR

Gwarantujemy oszczędności przy zakupie zielonej energii

W jaki sposób branża przetwórcza może skorzystać z odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na redukcję emisji zgodną z wymaganiami polityk klimatycznych UE, a jednocześnie na wygenerowanie oszczędności? O tym w wywiadzie dla „Przemysłu Fermentacyjnego i Owocowo-Warzywnego” mówił Wiceprezes Zarządu Reo.pl Tomasz Morawski.

Biznes i prawo

Standard RE100 – jakie są cele i zasady tej globalnej inicjatywy?

Transformacja globalnej gospodarki w stronę zeroemisyjności jest procesem niezwykle złożonym, który można analizować w perspektywie dziesięcioleci. Coraz więcej dużych firm przyłącza się jednak do inicjatywy RE100. To międzynarodowy program promujący pozyskiwanie energii z OZE. Czym jest RE100 i kto może dołączyć do tej prestiżowej grupy?

Ekoporady

Net billing – co to jest i jak działa w praktyce?

Prosument, który zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku, nie korzysta już z dobrze znanego systemu opustowego, ale nowego sposobu rozliczania zakupu i sprzedaży energii elektrycznej. Mowa o net-bilingu. Początkowo oceniany jako mniej transparentny od net-meteringu, a potencjalnie również mniej korzystny, net-billing okazuje się efektywnym rozwiązaniem. Co trzeba o nim wiedzieć? Jak działa net-billing?

Ekoporady

Net-metering – co to jest i jak działa?

Do końca marca 2022 r. obowiązywały zasady rozliczania energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki określane jako net-metering, czyli opomiarowanie netto lub system opustowy. Był to przejrzysty i jednoznaczny system, w którym działał mechanizm wymiany „kilowatogodziny za kilowatogodzinę”, niezależnie od faktycznej wartości prądu. Obecnie na rynku można spotkać się zarówno ze starszym net-meteringiem, jak i nowszym net-billingiem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega net-metering i kto nadal może z niego korzystać.

Ekoporady

Biogazownie – przyszłość energetyki odnawialnej? Korzyści czy zagrożenia dla środowiska?

W poszukiwaniu sposobów na zyskanie niezależności energetycznej większość osób zerka w pierwszej kolejności na fotowoltaikę. Rzeczywiście energia słoneczna jest dobrym przykładem OZE, ale z całą pewnością niejedynym. Stopniowo rosnącą popularnością cieszą się biogazownie wykorzystujące odpady pochodzenia organicznego do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania wody użytkowej, po uzdatnieniu zaś jako paliwo do silników CNG. Jak działają biogazownie i czy inwestowanie w nie się opłaca?

Ekoporady

Dyrektywa RED II – czego dotyczy i jakie jest jej znaczenie? Wyjaśniamy!

Unia Europejska stale poszukuje sposobów na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednym z nich ma być zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach wykorzystywanych m.in. przez sektor transportu. W rezultacie ma przyczynić się to do poprawy jakości powietrza. Do tego celu opracowano treść dyrektywy określanej jako RED II. Co dokładnie ma zmienić RED II czy Polska da radę ją implementować?

Zielona encyklopedia

Budynek energooszczędny – czym się powinien charakteryzować?

Użytkowanie budynku zawsze związane jest z zużywaniem energii niezbędnej do utrzymania komfortu termicznego, podgrzania wody, utrzymania oświetlenia oraz innych urządzeń. Im zapotrzebowanie na tę energię jest wyższe, tym większe będą koszty korzystania z obiektu, ale też w większym stopniu będzie on ingerował w środowisko. Aby ograniczyć te koszty i wpływ coraz więcej inwestorów decyduje się na stawianie budynków energooszczędnych. Jakie są wymagania budynku energooszczędnego?

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758