OZE - co to są odnawialne źródła energii i jakie są ich rodzaje?

OZE - co to są odnawialne źródła energii i jakie są ich rodzaje?

2024-07-02

Energia jest niezbędna do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Firmy potrzebują jej na co dzień, aby móc sprawnie działać. Branża OZE może zminimalizować negatywny wpływ przemysłu na środowisko i obniżyć koszty biznesu. Co warto o niej wiedzieć?


OZE – co to znaczy? Definicja i kluczowe informacje

OZE to skrót, o którym w mediach od lat jest wyjątkowo głośno. Pochodzi od słów Odnawialne Źródła Energii i odnosi się do wszelkich surowców, których zużycie w długotrwałym okresie nie powoduje ich deficytu. Oznacza to, że dzisiaj, za pięćdziesiąt, ale i za sto lat będzie można korzystać z nich tak samo efektywnie, nie ograniczając puli dostępnych zasobów dla przyszłych pokoleń.
W poszukiwaniu definicji OZE warto odwołać się do rządowych źródeł. Ustawa o odnawialnych źródłach energii1 w art. 2 pkt 22 wyjaśnia to pojęcie, jako odnawialne i niekopalne źródła energii.
Korzystanie z OZE jest istotne nie tylko dla firm, ale również dla konsumentów. Jej użytkownicy ograniczają wydatki, ale także dokładają swój udział w walce o ochronę środowiska. Z badań Eurostatu wynika, że w krajach Unii Europejskiej odnawialne źródła energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W 2021 roku 21,9% całkowitej energii wygenerowanej w krajach UE pochodziło z OZE. Rok później odsetek ten wzrósł do 23%2.
W wykorzystaniu OZE prym wiodą przede wszystkim kraje półwyspu Skandynawskiego – Szwecja, Finlandia oraz Dania. Polska – przynajmniej na razie – pozostaje daleko od podium. Niemniej jednak rozwiązania legislacyjne ostatnich lat pokazują, że nasz ustawodawca dostrzega znaczenie OZE dla gospodarki oraz środowiska. Stopniowo wdrażane są mechanizmy mające uczynić korzystanie z tych technologii bardziej dostępnym.

OZE: co to jest? Wprowadzenie w świat odnawialnych źródeł energii

Korzystanie z OZE niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla obecnych użytkowników, ale także dla kolejnych pokoleń. Dzięki nowoczesnym technologiom przedsiębiorstwa są w stanie otrzymać energię niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej, redukując zużycie naturalnych ziemskich zasobów. Przy okazji zmniejszają się koszty związane z prowadzeniem działalności. W efekcie oznacza to wyższy zysk operacyjny przy mniejszych nakładach na infrastrukturę.
Dlaczego mniejszych? Zdecydowana większość technologii OZE jest bezobsługowa. Wdrożone raz wymagają jedynie okresowych przeglądów, ale samo wytwarzanie energii oraz jej dystrybucja odbywają się całkowicie automatycznie. Przyjrzymy się kilku przykładowym rozwiązaniom:

  • krzemowe panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną (a dokładniej znajdujące się w niej fotony) do produkcji prądu zmiennego, który następnie za pomocą falownika jest przekształcany w prąd przemienny – taki, jakiego używamy na co dzień;
  • podwodne turbiny poruszane siłą prądów morskich generują prąd, który za pomocą podmorskiego kabla jest dostarczany do sieci na lądzie;
  • wiatraki, których skrzydła poruszane są przez energię kinetyczną mas powietrza, również produkują energię elektryczną;
  • pompy ciepła wykorzystują różnice w poziomie ciepła między obszarami – tak zwanym źródłem górnym i dolnym – wspierają działanie instalacji grzewczej.

Czy można powiedzieć, że OZE to prawdziwe perpetuum mobile, które raz uruchomione będzie działało w nieskończoność? Z pewnością nie, ponieważ poszczególne elementy instalacji również mogą ulec zużyciu lub zniszczeniu. Jako przykład można podać panele fotowoltaiczne, które degradują w tempie około 0,5% w ciągu roku.
Niemniej jednak są to technologie, które wyróżniają się bardzo długą użytecznością w porównaniu z paliwami kopalnymi i daleko mniejszym stopniem ingerencji w środowisko.

Rodzaje energii odnawialnych – od wiatru po słońce

Termin OZE słyszeliśmy wszyscy, ale tak naprawdę niewiele osób potrafi odpowiedzieć na pytanie czym są odnawialne źródła energii. Zazwyczaj jako przykład podajemy fotowoltaikę lub kolektory słoneczne. Rozwiązań, które wykorzystują naturalną energię obecną w przyrodzie pod różnymi postaciami, jest znacznie więcej. Jakie rodzaje energii odnawialnych stosuje się w przemyśle? Można do nich zaliczyć energię:

  • wiatru;
  • aerotermalną;
  • hydrotermalną;
  • geotermalną;
  • fal, prądów i pływów morskich;
  • otrzymywaną z biomasy, biogazu, biometanu i biopłynów;
  • pochodzącą z wodoru odnawialnego.

Choć każda z tych technologii działa na innej zasadzie, łączy je jeden, wspólny mianownik. Wykorzystują energię, która powstaje wskutek procesów zachodzących w przyrodzie niezależnie od człowieka.
Warto wspomnieć, że coraz więcej z tych technologii, jak chociażby fotowoltaika czy pompy ciepła, trafia do gospodarstw domowych. Producenci infrastruktury OZE nieustannie opracowują efektywniejsze rozwiązania, pozwalające na uzyskanie większej ilości energii w krótszej jednostce czasu czy też zapewnienie niezależności energetycznej w przypadku przejściowego braku dostępu do źródła generującego tę energię.
Dobrym przykładem jest właśnie fotowoltaika. Na rynku z roku na rok pojawiają się panele oferujące coraz większą wydajność, a także magazyny energii pozwalające na gromadzenie wytworzonego prądu, a nawet pracę w trybie awaryjnym. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw, ponieważ w większym stopniu pokrywa ich rosnące zapotrzebowanie na prąd.

Branża OZE – przegląd i aktualne trendy

Na rynku branży OZE regularnie pojawiają się nowi producenci, w tym firmy powszechnie znane, które wcześniej nie były kojarzone z produkcją energii. Daje to firmom szerokie możliwości wyboru korzystnej finansowo oferty, a jednocześnie obniża rynkową cenę dostępnych technologii. Oznacza to, że „grając w zielone”, możesz coraz więcej zyskać, inwestując coraz mniej.
Pamiętaj, aby inwestując w branżę OZE wybierać doświadczonych dostawców technologii. Regularnie monitoruj też ulgi i dotacje przewidziane dla ekologicznych inwestorów. Warto zwrócić chociażby uwagę na takie programy, jak:

  • Energia Plus;
  • Premia termomodernizacyjna;
  • Kredyt Ekologiczny;
  • Mój Elektryk.

Zainteresowaniem cieszą się też tzw. białe certyfikaty, które firma może otrzymać w zamian za implementację rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Poza bezpośrednim zyskiem w postaci redukcji wydatków na prowadzenie działalności takie certyfikaty są prawami majątkowymi podlegającymi powszechnym zasadom obrotu.

Znaczenie OZE dla środowiska i gospodarki

Niezależnie od tego czy Twoja firma chce budować wizerunek jako ekologiczne przedsiębiorstwo, czy po prostu chcesz, aby biznes stał się tańszy, inwestycja w odnawialne źródła energii to transakcja typu Win-Win. Co zyskujesz, przeznaczając środki na zakup i wdrożenie OZE?
Przede wszystkim otrzymujesz stabilne i zrównoważone źródła energii, które nie są podatne na awarie tak, jak przeciążone sieci elektroenergetyczne. Nadmiar energii można sprzedać, zwiększając tym samym przychód przedsiębiorstwa.
Co więcej, nowoczesne przedsiębiorstwo zyskuje w oczach interesariuszy jako odpowiedzialny i świadomy partner handlowy. Firma realizuje także działania pomagające spełnić coraz surowsze wymagania prawne – zarówno w świetle emisji dwutlenku węgla, jak i dyrektywy CSRD promującej zrównoważony rozwój.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zachęcamy do kontaktu: https://reo.pl/pl/kontakt#kontakt. Przekonaj się, że inwestycja w OZE po prostu się opłaca, niezależnie od tego, dlaczego zdecydujesz się im zaufać.

1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20150000478 [dostęp: 18.03.2024 r.]
2. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Renewable_energy_statistics [dostęp: 18.03.2024 r.]

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758