Program Mój Prąd 6.0 – zasady i wszystkie dodatkowe informacje [AKTUALIZACJA]

Program Mój Prąd 6.0 – zasady i wszystkie dodatkowe informacje [AKTUALIZACJA]

2024-08-08

Szósta edycja programu Mój Prąd staruje już za chwilę! Rządowy program „Mój Prąd 6.0” to najnowsza edycja popularnego wsparcia dla osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowa odsłona przynosi zmiany i rozszerzenia, które mają jeszcze bardziej zachęcić Polaków do korzystania z fotowoltaiki i innych technologii zielonej energii.


W artykule przedstawiamy szczegółowe zasady, jakie obowiązują w ramach programu, dostępne dotacje oraz dodatkowe informacje, które pomogą potencjalnym beneficjentom w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez „Mój Prąd 6.0". 

 

Aktualizacja:
Nabór wniosków będzie prowadzony od 2 września do 20 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania środków. Zainteresowani już teraz powinni przygotowywać  dokumentację i nie zwlekać ze złożeniem wniosku.

 

Mój Prąd 6.0  –  czym jest i jak działa? 

Tak określany jest program przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest wsparcie gospodarstw domowych w Polsce w finansowaniu i rozwoju energetyki prosumenckiej. Już od kilku edycji program Mój Prąd umożliwia pozyskanie dofinansowania m.in. na instalację fotowoltaiczną oraz inne źródła OZE, ale także na magazyny energii elektrycznej czy magazyny ciepła. 

Tegoroczna edycja Mój Prąd 6.0 ma wystartować we wrześniu, a jego zasady będą nieco zmienione i będą różniły się od poprzedniej, piątej odsłony. W programie Mój Prąd 6.0 nie będzie można otrzymać np. dofinansowania na pompy ciepła czy kolektory i systemy EMS/HMS, a NFOSiGW tłumaczy to ograniczeniami budżetowymi i jednocześnie nie wyklucza takiego dofinansowania w przypadku zwiększenia kwoty na tegoroczny program.  

źródło: https://www.gov.pl/web/nfosigw/moj-prad-60-wystartuje-we-wrzesniu-na-nowych-zasadach

 

Mój Prąd 6.0 – zasady. Kto może skorzystać?

To warto wiedzieć przed ostatecznym ogłoszeniem warunków. Na kształt końcowy zasad i warunków programu Mój Prąd 6.0 jeszcze czekamy, ale już teraz wiemy o niektórych zmianach, które zajdą w programie oraz co pozostanie tak, jak w poprzedniej edycji. Oto kilka najważniejszych punktów na podstawie informacji przekazanych kilka dni temu przez Ministerstwo Klimatu i  Środowiska i NFOSiGW: 

  • W ubiegłorocznej edycji programu dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji, np. na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW, wynosiło od 6 000 do 7 000 PLN,  natomiast 16 000 PLN można było dostać na magazyny energii elektrycznej. W programie Mój Prąd 6.0 nie zmienią się wysokości tych kwot. 

  • Organizatorzy planują zwiększenie maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej, która może otrzymać dofinansowanie do 20 kW, ale będzie to związane z koniecznością zainstalowania magazynu energii elektrycznej.

  • Kluczowa zmiana w programie Mój Prąd 6.0 to możliwość otrzymania dofinansowania na instalację PV wraz z magazynem energii, przy czym magazyn jest tu warunkiem koniecznym do tego, aby dofinansowanie otrzymać.

Na uwagę zasługuje tu też aspekt ściśle określonych wymagań dla magazynów energii oraz zasada, że na każdy kilowat mocy instalacji fotowoltaicznej powinno przypadać  1,5 kilowatogodziny pojemności magazynu. 

Organizatorzy programu Mój Prąd 6.0 przypominają jednocześnie o maksymalnej mocy mikroinstalacji, która wynosi 50 kW.  Dla starających się o dofinansowanie dla mikroinstalacji kluczowymi informacjami, które zostaną uzupełnione w ciągu najbliższych tygodni, będą także te dotyczące daty przyłączenia i warunków otrzymania dofinansowania z tym związanego. Z informacji dostępnych w połowie lipca 2024 wynika, że data ta nie będzie ostatecznie dotyczyć przyłączenia instalacji do sieci, a jej zgłoszenia do przyłączenia. Jak będzie ostatecznie, dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni. 

Mój Prąd 6.0 to program dla tych, którzy rozliczają się z nadwyżek lub będą się rozliczać w aktualnym mechanizmie net-bilingu. Mechanizm ten obejmuje wszystkich prosumentów zgłaszających przyłączenie po ostatnim dniu marca 2022 roku. 

Mój Prąd 6.0 – dla kogo? 

Już wiadomo, że w tym roku Mój Prąd 6.0 mogą otrzymać osoby fizyczne, które do tej pory nie korzystały z innych form dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Założenia programu Mój Prąd 6.0 obejmują jednak także te gospodarstwa domowe, które z pozyskanych środków chcą rozszerzyć swoją instalację o magazyn energii niezależenie od tego, czy w poprzednich latach korzystały z dofinansowania, czy nie. 

W ten sposób program Mój Prąd 6.0 może realnie wesprzeć wszystkich tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać potencjał OZE. Warto już teraz zapoznać się z ogłoszonymi do tej pory warunkami programu Mój Prąd 6.0, aby przygotować się do składania wniosku i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia finansowego w ramach tegorocznej edycji programu. 

Mój Prąd 6.0 – całkowity budżet 

Budżet programu Mój Prąd 6.0 ma wynieść około 400 mln PLN, a środki na ten cel pochodzą z programu FEnIKS 2021-2027, Działanie FENX.02.02. Jednak warto zauważyć, że w ubiegłym roku zwiększono kwotę budżetu ze 100 mln PLN na start do prawie 900 mln PLN ostatecznie wydanych na dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0. Jednorazowo beneficjent będzie mógł starać się do maksymalne dofinansowanie wynoszące 58 000 PLN.  

Mój Prąd 6.0 – od kiedy można aplikować?

Wszystkich zainteresowanych aplikowaniem do programu organizatorzy zapraszają we wrześniu 2024, natomiast nie ma podanej jeszcze dokładnej daty. Wrzesień 2024 jako start programu Mój Prąd 6.0 to pewne opóźnienie w stosunku do pierwotnych założeń, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy to przedłużającym się czasem rozpatrzenia wniosków z poprzedniej edycji. 

Wiemy, że dokładna data jest wyczekiwana przez zainteresowane osoby, dlatego jak tylko zostanie ogłoszona, zaktualizujemy materiał i podamy termin także w naszych kanałach Social Media. Dlatego warto śledzić Reo.pl! 

Mój Prąd 6.0 – zainteresowanie programem 

Wydaje się, że tegoroczna edycja programu będzie cieszyła się dużą popularnością. Poprzednie edycje, to dosyć szybkie rozdysponowanie funduszy, o czym powinni pamiętać zainteresowani programem Mój Prąd 6.0. Aby zwiększyć szansę na dofinansowanie, warto już teraz przygotować się do aplikowania. 

Nacisk na konieczność łączenia instalacji PV z magazynem energii to dodatkowe korzyści dla inwestorów, pozwalające przypuszczać, że zainteresowanie programem Mój Prąd 6.0 będzie jeszcze większe niż w poprzednim roku. Trzymamy kciuki za tych, którzy tak jak my chcą korzystać z energii z OZE i wykorzystać szansę na tegoroczne dofinansowanie. 

Nr KRS : 0000953880, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, ;XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; Wysokość kapitału; zakładowego: 490 000,00 zł;
NIP: 5213956475, REGON: 521277758