7 kroków do zielonej transformacji biznesu

Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą (i powinni) już dziś podejmować konkretne działania zapewniające im konkurencyjność w najbliższych latach i ciągłość obecności w łańcuchu dostaw dla dużych podmiotów. Co warto zrobić w tym kierunku? Przedstawiamy 7 kroków do zmiany, które pomogą w implementacji standardów ESG w Twojej firmie.

1.     Przeprowadź niezależny audyt energetyczny wraz z oceną wpływu środowiskowego.

·       Odpowiedz na pytanie, w których obszarach Twoja firma emituje najwięcej gazów cieplarnianych, gdzie następuje zużycie największych ilości wody, generowanie odpadów etc. Zdefiniuj problem i wyzwanie.

·       Inwestuj w technologie i rozwiązania, które ograniczają emisję.

2.     Określ cele środowiskowe w swojej firmie.

·       Co jest dla Was priorytetem? Redukcja emisji CO2, zwiększenie efektywności energetycznej, a może intensyfikacja praktyk zero waste w biurze?

3.     Opracuj politykę środowiskową.

·       Projekt redukcji wpływu na środowisko i zobowiązania wobec dbałości o zrównoważony rozwój muszą stać się integralnym elementem strategii firmy.

4.     Zaangażuj w projekt pracowników – to oni tworzą każdy biznes!

·       Wszelkiego rodzaju warsztaty, prelekcje i konsultacje z ekspertami w zakresie ESG pomogą pracownikom zrozumieć istotę zmian i wejść w ten proces z entuzjazmem i przekonaniem o jego potrzebie i słuszności.

5.     Inwestuj w OZE.

·       To może być Twój projekt długoterminowy, ale włączenie energii z odnawialnych źródeł do bilansu firmy sprawia, że stajesz się częścią zielonej transformacji energetycznej. To kwintesencja wdrażania strategii ESG.

·       Sprawdzaj, czy masz do czynienia w 100% z zieloną energią, a nie energią „pokolorowaną certyfikatami”.

6.     Uważnie dobieraj partnerów.

·       Dbaj o reputację firmy działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

·       Nie wybieraj kontrahentów o odmiennym podejściu do kwestii środowiskowych czy firmy, które w swojej historii znane były np. z praktyk greenwashingowych.

7.     Raportuj.

·       Small steps to m.in. tworzenie cząstkowych raportów z postępów wdrożeń.

·       Dzięki nim trzymasz rękę na pulsie, a raportowanie niefinansowe przestaje mieć tajemnice.

 

Sukcesywne wdrażanie powyższych punktów może stanowić spore wsparcie dla biznesu w drodze do zielonej transformacji. Krok po kroku nawet bardzo tradycyjne przedsiębiorstwo jest w stanie wdrożyć małe-wielkie zmiany na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu rośnie jego konkurencyjność na rynku i wzmacnia się wizerunek firmy, która dotrzymuje tempa globalnych zmian.

W tym obszarze warto uwzględnić rolę zielonej energii w procesie transformacji. Jeśli chcesz kupić energię w 100% z certyfikowanych źródeł odnawialnych – platforma Reo.pl jest miejscem dla Ciebie.

Zapraszamy po więcej szczegółów!

sprzedaz@reo.pl

+ 48 22 548 48 29